INDEXUL GLOBAL #120
Prevalenţa subnutriţiei2022
Procentul estimat al populaţiei cu un aport energetic alimentar insuficient. Sursa poate folosi medii multianuale.
Top 10
% · 2022Clasament complet
Descărcați CSV ↓| Clasament | Țara/teritoriu | Valoare (%) | Anul |
|---|---|---|---|
| 01 | 52,8 | 2022 | |
| 02 | 51,1 | 2022 | |
| 03 | 39,9 | 2022 | |
| 04 | 37,3 | 2022 | |
| 05 | 37 | 2022 | |
| 06 | 36,2 | 2022 | |
| 07 | 35,9 | 2022 | |
| 08 | 35,3 | 2022 | |
| 09 | 30,5 | 2022 | |
| 10 | 29,6 | 2022 | |
| 11 | 28,9 | 2022 | |
| 12 | 28,8 | 2022 | |
| 13 | 26,8 | 2022 | |
| 14 | 26,6 | 2022 | |
| 15 | 25,2 | 2022 | |
| 16 | 24,2 | 2022 | |
| 17 | 23,5 | 2022 | |
| 18 | 23,1 | 2022 | |
| 19 | 22,5 | 2022 | |
| 20 | 22 | 2022 | |
| 20 | 22 | 2022 | |
| 22 | 21,8 | 2022 | |
| 23 | 21,6 | 2022 | |
| 24 | 21,4 | 2022 | |
| 24 | 21,4 | 2022 | |
| 26 | 21 | 2022 | |
| 27 | 20,7 | 2022 | |
| 28 | 20,2 | 2022 | |
| 29 | 18,7 | 2022 | |
| 30 | 18,4 | 2022 | |
| 31 | 18,3 | 2022 | |
| 32 | 18,2 | 2022 | |
| 33 | 17,3 | 2022 | |
| 34 | 16,7 | 2022 | |
| 34 | 16,7 | 2022 | |
| 36 | 16,6 | 2022 | |
| 37 | 16,2 | 2022 | |
| 38 | 15,3 | 2022 | |
| 39 | 15,1 | 2022 | |
| 40 | 14 | 2022 | |
| 41 | 13,9 | 2022 | |
| 42 | 13,5 | 2022 | |
| 43 | 13,3 | 2022 | |
| 44 | 13,1 | 2022 | |
| 45 | 12,8 | 2022 | |
| 45 | 12,8 | 2022 | |
| 47 | 12,7 | 2022 | |
| 48 | 12,5 | 2022 | |
| 49 | 12,1 | 2022 | |
| 50 | 11,9 | 2022 | |
| 51 | 11,1 | 2022 | |
| 52 | 10,6 | 2022 | |
| 53 | 10,4 | 2022 | |
| 53 | 10,4 | 2022 | |
| 53 | 10,4 | 2022 | |
| 56 | 10 | 2022 | |
| 57 | 9,9 | 2022 | |
| 57 | 9,9 | 2022 | |
| 59 | 9,8 | 2022 | |
| 60 | 8,8 | 2022 | |
| 61 | 8,6 | 2022 | |
| 61 | 8,6 | 2022 | |
| 63 | 8 | 2022 | |
| 64 | 7,9 | 2022 | |
| 65 | 7,5 | 2022 | |
| 66 | 7,3 | 2022 | |
| 66 | 7,3 | 2022 | |
| 68 | 6,9 | 2022 | |
| 69 | 6,8 | 2022 | |
| 70 | 6,7 | 2022 | |
| 71 | 6,6 | 2022 | |
| 71 | 6,6 | 2022 | |
| 73 | 6,2 | 2022 | |
| 74 | 6,1 | 2022 | |
| 75 | 6 | 2022 | |
| 76 | 5,9 | 2022 | |
| 76 | 5,9 | 2022 | |
| 76 | 5,9 | 2022 | |
| 79 | 5,8 | 2022 | |
| 79 | 5,8 | 2022 | |
| 79 | 5,8 | 2022 | |
| 82 | 5,4 | 2022 | |
| 82 | 5,4 | 2022 | |
| 84 | 5,2 | 2022 | |
| 84 | 5,2 | 2022 | |
| 84 | 5,2 | 2022 | |
| 87 | 5,1 | 2022 | |
| 87 | 5,1 | 2022 | |
| 87 | 5,1 | 2022 | |
| 90 | 4,6 | 2022 | |
| 91 | 4,5 | 2022 | |
| 92 | 4,4 | 2022 | |
| 92 | 4,4 | 2022 | |
| 92 | 4,4 | 2022 | |
| 95 | 4,2 | 2022 | |
| 95 | 4,2 | 2022 | |
| 97 | 4,1 | 2022 | |
| 98 | 4 | 2022 | |
| 99 | 3,5 | 2022 | |
| 100 | 3,3 | 2022 | |
| 101 | 3,2 | 2022 | |
| 101 | 3,2 | 2022 | |
| 101 | 3,2 | 2022 | |
| 104 | 2,9 | 2022 | |
| 104 | 2,9 | 2022 | |
| 106 | 2,8 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 | |
| 107 | 2,5 | 2022 |
Nu se potrivesc ţări.
Cum funcționează acest clasament
Pentru statisticile anuale, valoarea implicită este cel mai nou an care acoperă cel puțin 70% din acoperirea maximă disponibilă a țării și cel puțin 20 de economii acolo unde este posibil. Un clasament folosește o ediție de un an sau un raport; observațiile lipsă nu sunt înlocuite cu încă un an. Pot fi selectați ani mai noi cu acoperire mai mică.
Ratele de omucidere intenţionate şi scorurile de pace sunt clasate de la cel mai mic la cel mai mare; alți indicatori se clasează de la cel mai mare la cel mai mic. Clasamentele folosesc valorile originale și clasamentul competiției pentru egalități, de exemplu 1, 2, 2, 4. Filtrarea sau modificarea ordinii de afișare nu recalculează pozițiile globale. Valorile mai mari nu sunt neapărat mai bune.
Statisticile reflectă instantaneul sursei publice, nu măsurătorile în direct. Unele serii sunt estimări modelate sau medii multianuale. Vedeți metadatele originale.
Nicio observaţie (51)
Andorra · Antigua și Barbuda · Aruba · Bahamas · Bahrain · Bermuda · Bhutan · Brunei · Burundi · Coreea de Nord · Cuba · Curaçao · Eritreea · Gibraltar · Grenada · Groenlanda · Guam · Guineea Ecuatorială · Insula Man · Insulele Canalului · Insulele Cayman · Insulele Feroe · Insulele Mariane de Nord · Insulele Marshall · Insulele Turks și Caicos · Insulele Virgine Americane · Insulele Virgine Britanice · Japonia · Kosovo · Laos · Lesotho · Liechtenstein · Maldive · Micronezia · Monaco · Nauru · Palau · Puerto Rico · Qatar · Saint Kitts și Nevis · Samoa Americană · San Marino · Sfânta Lucia · Sfântul Martin · Singapore · Sint-Maarten · Sudan · Teritoriile Palestiniene · Tonga · Tuvalu · Yemen
Sursă și definiție
- Definirea indicatorului
- Procentul estimat al populaţiei cu un aport energetic alimentar insuficient. Sursa poate folosi medii multianuale.
- Unitate
- %
- Sursă și definiție
- World Bank ·
SN.ITK.DEFC.ZS
Metadate originale
Prevalence of undernourishment is the percentage of the population whose habitual food consumption is insufficient to provide the dietary energy levels that are required to maintain a normal active and healthy life. Data showing as 2.5 may signify a prevalence of undernourishment below 2.5%.
{
"id": "SN.ITK.DEFC.ZS",
"name": "Prevalence of undernourishment (% of population)",
"unit": "",
"source": {
"id": "2",
"value": "World Development Indicators"
},
"sourceNote": "Prevalence of undernourishment is the percentage of the population whose habitual food consumption is insufficient to provide the dietary energy levels that are required to maintain a normal active and healthy life. Data showing as 2.5 may signify a prevalence of undernourishment below 2.5%.",
"sourceOrganization": "Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO), uri: http://www.fao.org/faostat/en/#home",
"topics": [
{
"id": "8",
"value": "Health "
}
]
}