Maailman ranking / TUTKI TIETOJA

GLOBAALI INDEKSI #081

Rautatiereitin pituus2018

Rautatiereittien pituus kilometreinä. Reittipituus eroaa kaikkien raiteiden yhteenlasketusta pituudesta, johon sisältyvät myös rinnakkaiset raiteet.

World Bank
Historiallinen lähdesarja Viimeisin havainto on yli kolme vuotta vanha. Se on tämän lähteen tilannekuvan viimeisin, ei nykyinen arvio.
Vertailukelpoinen sijoitusvuosi2021Viimeisin julkaistu vuosi: 2021
Taloudet, joista on tietoja78 / 217Ei havaintoa: 139
Ensimmäisellä sijalla oleva maa tai alueYhdysvallat150 462 km

Top 10

km · 2018
01Yhdysvallat
150 462
02Kiina
96 353
03Venäjä
85 626
04Intia
69 249
05Kanada
47 687
06Saksa
33 440
07Ranska
28 241
08Ukraina
21 626
10Puola
18 536

Täydellinen ranking

Lataa CSV ↓
Rautatiereitin pituus · 2018 · km
SijoitusMaa/alueArvo (km)Vuosi
01Yhdysvallat150 4622018
02Kiina96 3532018
03Venäjä85 6262018
04Intia69 2492018
05Kanada47 6872018
06Saksa33 4402018
07Ranska28 2412018
08Ukraina21 6262018
09Etelä-Afrikka20 9532018
10Puola18 5362018
11Argentiina17 8662018
12Italia16 7812018
13Iso-Britannia16 2952018
14Kazakstan16 0612018
15Espanja15 6182018
16Romania10 7652018
17Turkki10 3152018
18Ruotsi9 7082018
19Tšekki9 4062018
20Iran9 3272018
21Pakistan7 7912018
22Turkmenistan7 6802018
23Unkari7 5882018
24Suomi5 9262018
25Indonesia5 4832018
26Valko-Venäjä5 4592018
27Itävalta4 9552018
28Uzbekistan4 6422018
29Etelä-Korea4 2002018
29Norja4 2002018
31Sveitsi4 0472018
32Bulgaria4 0302018
33Algeria4 0162018
34Serbia3 7242018
35Kongon demokraattinen tasavalta3 6412018
36Slovakia3 6272018
37Belgia3 6072018
38Zimbabwe3 1202018
39Alankomaat3 0782018
40Saudi-Arabia2 9392018
41Bangladesh2 8772018
42Sudan2 7472018
43Kroatia2 6052018
44Portugali2 5462018
45Chile2 3962018
46Vietnam2 3822018
47Marokko2 2952018
48Kreikka2 2932018
49Azerbaidžan2 1332018
50Liettua1 9112018
51Irlanti1 8882018
52Latvia1 8602018
53Mongolia1 8102018
54Tunisia1 7772018
55Malesia1 6552018
56Sri Lanka1 5622018
57Israel1 5212018
58Uruguay1 4982018
59Georgia1 2852018
60Sambia1 2482018
61Slovenia1 2092018
62Moldova1 1512018
63Bosnia ja Hertsegovina1 0182018
64Botswana8862018
65Kamerun8842018
66Gabon8102018
67Etiopia7542018
68Mauritania7282018
69Armenia698,42018
70Pohjois-Makedonia6832018
71Madagaskar6732018
72Norsunluurannikko6392018
73Tadžikistan6202018
74Burkina Faso5182018
75Kirgisia4242018
76Luxemburg2882018
77Arabiemiirikunnat2792018
78Montenegro2492018

Kuinka tämä ranking toimii

Vuotuisissa tilastoissa oletusarvo on uusin vuosi, joka kattaa vähintään 70 % käytettävissä olevan maan enimmäiskattavuudesta ja mahdollisuuksien mukaan vähintään 20 taloutta. Rankingissa käytetään yhtä vuotta tai raporttiversiota; puuttuvia havaintoja ei korvata toisella vuodella. Voidaan valita uudempia vuosia pienemmällä kattavuudella.

Tahallisten murhien määrät ja rauhanpisteet sijoittuvat alimmasta korkeimpaan; muut indikaattorit sijoittuvat korkeimmasta alimpaan. Sijoitukset käyttävät alkuperäisiä arvoja ja tasapisteiden kilpailujärjestystä, esimerkiksi 1, 2, 2, 4. Suodattaminen tai näyttöjärjestyksen muuttaminen ei laske globaaleja sijoituksia uudelleen. Suuremmat arvot eivät välttämättä ole parempia.

Tilastot heijastavat julkisen lähteen tilannekuvaa, eivät reaaliaikaisia mittauksia. Jotkut sarjat ovat mallinnettuja arvioita tai usean vuoden keskiarvoja. Katso alkuperäiset metatiedot.

Ei havaintoa (139)

Afganistan · Albania · Amerikan Samoa · Andorra · Angola · Antigua ja Barbuda · Aruba · Australia · Bahama · Bahrain · Barbados · Belize · Benin · Bermuda · Bhutan · Bolivia · Brasilia · Brittiläiset Neitsytsaaret · Brunei · Burundi · Caymansaaret · Costa Rica · Curaçao · Djibouti · Dominica · Dominikaaninen tasavalta · Ecuador · Egypti · El Salvador · Eritrea · Eswatini · Etelä-Sudan · Fidži · Filippiinit · Färsaaret · Gambia · Ghana · Gibraltar · Grenada · Grönlanti · Guam · Guatemala · Guinea · Guinea-Bissau · Guyana · Haiti · Honduras · Hongkong – Kiinan erityishallintoalue · Irak · Islanti · Itä-Timor · Jamaika · Japani · Jemen · Jordania · Kambodža · Kanaalisaaret · Kap Verde · Kenia · Keski-Afrikan tasavalta · Kiribati · Kolumbia · Komorit · Kongon tasavalta · Kosovo · Kuuba · Kuwait · Kypros · Laos · Lesotho · Libanon · Liberia · Libya · Liechtenstein · Macao – Kiinan erityishallintoalue · Malawi · Malediivit · Mali · Malta · Mansaari · Marshallinsaaret · Mauritius · Meksiko · Mikronesia · Monaco · Mosambik · Myanmar (Burma) · Namibia · Nauru · Nepal · Nicaragua · Niger · Nigeria · Oman · Palau · Palestiinalaisalue · Panama · Papua-Uusi-Guinea · Paraguay · Peru · Pohjois-Korea · Pohjois-Mariaanit · Puerto Rico · Päiväntasaajan Guinea · Qatar · Ranskan Polynesia · Ruanda · Saint Kitts ja Nevis · Saint Lucia · Saint Vincent ja Grenadiinit · Saint-Martin · Salomonsaaret · Samoa · San Marino · Senegal · Seychellit · Sierra Leone · Singapore · Sint Maarten · Somalia · Suriname · Syyria · São Tomé ja Príncipe · Tansania · Tanska · Thaimaa · Togo · Tonga · Trinidad ja Tobago · Turks- ja Caicossaaret · Tuvalu · Tšad · Uganda · Uusi-Kaledonia · Uusi-Seelanti · Vanuatu · Venezuela · Viro · Yhdysvaltain Neitsytsaaret

Lähde ja määritelmä

Indikaattorin määritelmä
Rautatiereittien pituus kilometreinä. Reittipituus eroaa kaikkien raiteiden yhteenlasketusta pituudesta, johon sisältyvät myös rinnakkaiset raiteet.
Yksikkö
km
Lähde ja määritelmä
World Bank · IS.RRS.TOTL.KM
Avoin alkuperäinen lähde ↗
Alkuperäiset metatiedot
The total length of rail line in the country operated for passenger transport, goods transport, or both.

{
  "id": "IS.RRS.TOTL.KM",
  "name": "Rail lines (total route-km)",
  "unit": "",
  "source": {
    "id": "2",
    "value": "World Development Indicators"
  },
  "sourceNote": "The total length of rail line in the country operated for passenger transport, goods transport, or both.",
  "sourceOrganization": "Railisa Database, International Union of Railways (UIC), uri: https://uic-stats.uic.org/",
  "topics": [
    {
      "id": "9",
      "value": "Infrastructure "
    }
  ]
}