Clasamentul mondial / EXPLORATOR DE DATE

INDEXUL GLOBAL #055

Mortalitatea maternă2018

Decese materne modelate la 100.000 de născuţi vii.

World Bank
An de clasare comparabil2023Ultimul an publicat: 2023
Economii cu date disponibile194 / 217Nicio observaţie: 23
Țara sau teritoriul de pe primul locNigeria1.118 la 100.000 de naşteri

Top 10

la 100.000 de naşteri · 2018

Clasament complet

Descărcați CSV ↓
Mortalitatea maternă · 2018 · la 100.000 de naşteri
ClasamentȚara/teritoriuValoare (la 100.000 de naşteri)Anul
01Nigeria1.1182018
02Ciad1.0202018
03Sudanul de Sud9132018
04Republica Centrafricană8812018
05Somalia7272018
06Liberia7072018
07Afganistan6292018
08Benin5852018
08Guineea-Bissau5852018
10Guineea5602018
11Congo - Kinshasa5082018
12Lesotho4912018
12Sierra Leone4912018
14Madagascar4662018
15Burundi4642018
16Gambia4502018
17Côte d’Ivoire4492018
18Mauritania4372018
19Togo4352018
20Mali4342018
21Niger4202018
22Zimbabwe3862018
23Eritreea3632018
24Haiti3582018
25Camerun3542018
26Tanzania3192018
27Senegal3052018
28Etiopia2972018
29Burkina Faso2862018
30Ghana2762018
31Nauru2692018
31Rwanda2692018
33Sudan2682018
34Malawi2672018
35Congo - Brazzaville2592018
36Timor-Leste2512018
37Uganda2322018
38Comore2092018
39Angola2082018
40Papua-Noua Guinee2052018
40Venezuela2052018
42Guineea Ecuatorială2042018
43Myanmar (Birmania)2012018
44Djibouti1992018
45Namibia1982018
46Kenya1832018
46Nepal1832018
48Pakistan1782018
49Gabon1762018
50Bangladesh1682018
50Indonezia1682018
52Insulele Marshall1672018
53Micronezia1632018
54Mozambic1592018
55Bolivia1572018
56Tuvalu1532018
57Cambodgia1512018
58Laos1452018
59Insulele Solomon1362018
60Yemen1342018
61Eswatini1332018
62Africa de Sud1282018
63Zambia1172018
64Jamaica1122018
65Samoa1102018
66Vanuatu1082018
67Republica Dominicană1072018
67Guatemala1072018
67India1072018
70Guyana1052018
71Suriname1012018
72São Tomé și Príncipe1002018
73Botswana992018
74Filipine922018
75Kiribati872018
76Maroc832018
77Bahamas822018
77Palau822018
79Saint Kitts și Nevis782018
80Irak762018
81Algeria752018
82Tonga742018
83Coreea de Nord692018
84Columbia672018
84Mauritius672018
84Nicaragua672018
87Libia662018
87Peru662018
89Brazilia622018
90Ecuador612018
91Belize602018
92Paraguay582018
93Saint Vincent și Grenadinele562018
94Bhutan552018
95Trinidad și Tobago532018
95Vietnam532018
97Honduras522018
98Kârgâzstan492018
98Seychelles492018
100Grenada462018
101Mongolia452018
102Mexic442018
103Capul Verde432018
103Dominica432018
103Panama432018
103El Salvador432018
107Sfânta Lucia412018
108Maldive402018
109Brunei392018
109Cuba392018
111Argentina382018
111Tunisia382018
113Barbados372018
114Iordania362018
115Fiji352018
116Thailanda342018
117Antigua și Barbuda312018
118Malaysia292018
118Uzbekistan292018
120Costa Rica282018
121Armenia242018
121Georgia242018
123Letonia232018
124China222018
125Azerbaidjan212018
125Sri Lanka212018
125Siria212018
128Egipt202018
128Republica Moldova202018
130Iran192018
130Teritoriile Palestiniene192018
132Statele Unite ale Americii182018
133Turcia172018
134Bahrain162018
134Tadjikistan162018
134Ucraina162018
134Uruguay162018
138Liban152018
138România152018
140Ungaria142018
140Oman142018
140Puerto Rico142018
140Portugalia142018
144Canada132018
144Cipru132018
146Rusia122018
146Serbia122018
148Andorra112018
148Chile112018
148Kazahstan112018
151Franța92018
151Regatul Unit92018
151Lituania92018
151Luxemburg92018
151Malta92018
156Finlanda82018
156Kuweit82018
156Arabia Saudită82018
156Singapore82018
160Albania72018
160Austria72018
160Bulgaria72018
160Bosnia și Herțegovina72018
160Italia72018
160Muntenegru72018
160Noua Zeelandă72018
160San Marino72018
168Elveția62018
168Monaco62018
170Australia52018
170Belgia52018
170Danemarca52018
170Estonia52018
170Grecia52018
170Irlanda52018
170Japonia52018
170Coreea de Sud52018
170Țările de Jos52018
170Qatar52018
170Slovacia52018
170Suedia52018
170Turkmenistan52018
183Germania42018
183Islanda42018
183Slovenia42018
186Emiratele Arabe Unite32018
186Cehia32018
186Spania32018
186Croația32018
186Israel32018
186Macedonia de Nord32018
192Norvegia22018
192Polonia22018
194Belarus12018

Cum funcționează acest clasament

Pentru statisticile anuale, valoarea implicită este cel mai nou an care acoperă cel puțin 70% din acoperirea maximă disponibilă a țării și cel puțin 20 de economii acolo unde este posibil. Un clasament folosește o ediție de un an sau un raport; observațiile lipsă nu sunt înlocuite cu încă un an. Pot fi selectați ani mai noi cu acoperire mai mică.

Ratele de omucidere intenţionate şi scorurile de pace sunt clasate de la cel mai mic la cel mai mare; alți indicatori se clasează de la cel mai mare la cel mai mic. Clasamentele folosesc valorile originale și clasamentul competiției pentru egalități, de exemplu 1, 2, 2, 4. Filtrarea sau modificarea ordinii de afișare nu recalculează pozițiile globale. Valorile mai mari nu sunt neapărat mai bune.

Statisticile reflectă instantaneul sursei publice, nu măsurătorile în direct. Unele serii sunt estimări modelate sau medii multianuale. Vedeți metadatele originale.

Nicio observaţie (23)

Aruba · Bermuda · Curaçao · Gibraltar · Groenlanda · Guam · Insula Man · Insulele Canalului · Insulele Cayman · Insulele Feroe · Insulele Mariane de Nord · Insulele Turks și Caicos · Insulele Virgine Americane · Insulele Virgine Britanice · Kosovo · Liechtenstein · Noua Caledonie · Polinezia Franceză · R.A.S. Hong Kong, China · R.A.S. Macao, China · Samoa Americană · Sfântul Martin · Sint-Maarten

Sursă și definiție

Definirea indicatorului
Decese materne modelate la 100.000 de născuţi vii.
Unitate
la 100.000 de naşteri
Sursă și definiție
World Bank · SH.STA.MMRT
Deschide sursa originală ↗
Metadate originale
Maternal mortality ratio is the number of women who die from pregnancy-related causes while pregnant or within 42 days of pregnancy termination per 100,000 live births. The data are estimated with a regression model using information on the proportion of maternal deaths among non-AIDS deaths in women ages 15-49, fertility, birth attendants, and GDP measured using purchasing power parities (PPPs).

{
  "id": "SH.STA.MMRT",
  "name": "Maternal mortality ratio (modeled estimate, per 100,000 live births)",
  "unit": "",
  "source": {
    "id": "2",
    "value": "World Development Indicators"
  },
  "sourceNote": "Maternal mortality ratio is the number of women who die from pregnancy-related causes while pregnant or within 42 days of pregnancy termination per 100,000 live births. The data are estimated with a regression model using information on the proportion of maternal deaths among non-AIDS deaths in women ages 15-49, fertility, birth attendants, and GDP measured using purchasing power parities (PPPs).",
  "sourceOrganization": "Trends in Maternal Mortality, World Health Organization (WHO), uri: https://www.who.int/news/item/23-02-2023-a-woman-dies-every-two-minutes-due-to-pregnancy-or-childbirth--un-agencies;\nUN Children's Fund (UNICEF), note: Trends in Maternal Mortality;\nUN Population Fund (UNFPA), note: Trends in Maternal Mortality;\nWorld Bank Group (WBG), note: Trends in Maternal Mortality",
  "topics": [
    {
      "id": "8",
      "value": "Health "
    },
    {
      "id": "17",
      "value": "Gender"
    },
    {
      "id": "2",
      "value": "Aid Effectiveness "
    }
  ]
}