Clasamentul mondial / EXPLORATOR DE DATE

INDEXUL GLOBAL #055

Mortalitatea maternă2021

Decese materne modelate la 100.000 de născuţi vii.

World Bank
An de clasare comparabil2023Ultimul an publicat: 2023
Economii cu date disponibile194 / 217Nicio observaţie: 23
Țara sau teritoriul de pe primul locRepublica Centrafricană1.127 la 100.000 de naşteri

Top 10

la 100.000 de naşteri · 2021

Clasament complet

Descărcați CSV ↓
Mortalitatea maternă · 2021 · la 100.000 de naşteri
ClasamentȚara/teritoriuValoare (la 100.000 de naşteri)Anul
01Republica Centrafricană1.1272021
02Nigeria1.0462021
03Ciad8692021
04Sudanul de Sud7492021
05Somalia7262021
06Liberia6672021
07Afganistan6602021
08Guineea-Bissau6172021
09Benin5842021
10Lesotho5772021
11Guineea5332021
12Congo - Kinshasa5072021
13Madagascar4672021
14Côte d’Ivoire4592021
15Burundi4472021
16Zimbabwe4462021
17Mauritania4252021
18Gambia4202021
19Mali4152021
20Sierra Leone4032021
21Togo3972021
22Niger3962021
23Haiti3852021
24Burkina Faso3542021
25Camerun3422021
26Eritreea3382021
27Sudan3052021
28Congo - Brazzaville3012021
29Malawi2862021
30Bolivia2702021
31Nauru2662021
32Ghana2642021
33Senegal2632021
33Timor-Leste2632021
35Namibia2542021
35Rwanda2542021
37Venezuela2512021
38Etiopia2502021
39Gabon2492021
40Myanmar (Birmania)2312021
41Indonezia2262021
42Papua-Noua Guinee2232021
43Djibouti2212021
44Eswatini2192021
45Uganda2162021
46Comore2152021
47Angola2112021
48Insulele Marshall2062021
49Guineea Ecuatorială2022021
50Bangladesh1942021
51Pakistan1932021
52Africa de Sud1912021
53Guyana1892021
53Cambodgia1892021
55Jamaica1862021
56Kenya1832021
57Mozambic1802021
58Bahamas1742021
59Nepal1732021
60Cuba1722021
61Botswana1652021
62Tanzania1622021
63Belize1572021
63Tuvalu1572021
65Yemen1562021
66Micronezia1552021
66India1552021
68Republica Dominicană1532021
68Filipine1532021
68Insulele Solomon1532021
71Columbia1472021
72Suriname1442021
73Peru1412021
74Paraguay1402021
74Zambia1402021
76Laos1392021
77Brazilia1282021
78Guatemala1252021
79Nicaragua1242021
79Vanuatu1242021
81Kiribati1222021
82Samoa1152021
83Saint Kitts și Nevis1112021
84Dominica1102021
85Palau1092021
86Saint Vincent și Grenadinele1052021
87Mexic1042021
88Cipru982021
88Libia982021
88São Tomé și Príncipe982021
91Sfânta Lucia942021
92Ecuador932021
93Maroc922021
94Honduras882021
95Mauritius802021
96Algeria792021
96Iordania792021
98Irak772021
99Argentina762021
99Tonga762021
101Kuweit752021
102Oman742021
102Seychelles742021
104Coreea de Nord722021
105Kârgâzstan702021
106Fiji682021
107Tunisia652021
108Mongolia632021
109Georgia602021
109Maldive602021
111Panama592021
112El Salvador582021
113Armenia572021
114Capul Verde562021
115Azerbaidjan552021
116Liban542021
116Trinidad și Tobago542021
118Grenada522021
118Malaysia522021
118Vietnam522021
121Iran512021
122Bhutan502021
122Puerto Rico502021
124Uruguay492021
125Brunei442021
125Costa Rica442021
127Egipt422021
127Letonia422021
129Barbados382021
129Thailanda382021
131San Marino352021
132Sri Lanka342021
133Antigua și Barbuda322021
134Statele Unite ale Americii312021
135Ungaria302021
135Siria302021
137Teritoriile Palestiniene292021
138Uzbekistan282021
139Serbia262021
139Ucraina262021
141Tadjikistan252021
142Republica Moldova242021
143Kazahstan232021
144China212021
144Rusia212021
146România202021
146Singapore202021
146Turcia202021
149Portugalia192021
150Andorra182021
151Muntenegru152021
152Albania142021
152Canada142021
152Chile142021
155Bosnia și Herțegovina132021
155Regatul Unit132021
157Croația122021
157Macedonia de Nord122021
157Arabia Saudită122021
157Slovacia122021
161Bahrain102021
161Malta102021
163Bulgaria92021
163Franța92021
163Grecia92021
163Lituania92021
167Danemarca82021
167Estonia82021
167Finlanda82021
167Noua Zeelandă82021
167Slovenia82021
172Belgia72021
172Italia72021
172Qatar72021
175Emiratele Arabe Unite62021
175Austria62021
175Irlanda62021
175Luxemburg62021
175Turkmenistan62021
180Islanda52021
180Coreea de Sud52021
180Monaco52021
180Țările de Jos52021
180Suedia52021
185Australia42021
185Elveția42021
185Cehia42021
185Germania42021
185Spania42021
185Japonia42021
191Israel32021
192Belarus22021
192Norvegia22021
192Polonia22021

Cum funcționează acest clasament

Pentru statisticile anuale, valoarea implicită este cel mai nou an care acoperă cel puțin 70% din acoperirea maximă disponibilă a țării și cel puțin 20 de economii acolo unde este posibil. Un clasament folosește o ediție de un an sau un raport; observațiile lipsă nu sunt înlocuite cu încă un an. Pot fi selectați ani mai noi cu acoperire mai mică.

Ratele de omucidere intenţionate şi scorurile de pace sunt clasate de la cel mai mic la cel mai mare; alți indicatori se clasează de la cel mai mare la cel mai mic. Clasamentele folosesc valorile originale și clasamentul competiției pentru egalități, de exemplu 1, 2, 2, 4. Filtrarea sau modificarea ordinii de afișare nu recalculează pozițiile globale. Valorile mai mari nu sunt neapărat mai bune.

Statisticile reflectă instantaneul sursei publice, nu măsurătorile în direct. Unele serii sunt estimări modelate sau medii multianuale. Vedeți metadatele originale.

Nicio observaţie (23)

Aruba · Bermuda · Curaçao · Gibraltar · Groenlanda · Guam · Insula Man · Insulele Canalului · Insulele Cayman · Insulele Feroe · Insulele Mariane de Nord · Insulele Turks și Caicos · Insulele Virgine Americane · Insulele Virgine Britanice · Kosovo · Liechtenstein · Noua Caledonie · Polinezia Franceză · R.A.S. Hong Kong, China · R.A.S. Macao, China · Samoa Americană · Sfântul Martin · Sint-Maarten

Sursă și definiție

Definirea indicatorului
Decese materne modelate la 100.000 de născuţi vii.
Unitate
la 100.000 de naşteri
Sursă și definiție
World Bank · SH.STA.MMRT
Deschide sursa originală ↗
Metadate originale
Maternal mortality ratio is the number of women who die from pregnancy-related causes while pregnant or within 42 days of pregnancy termination per 100,000 live births. The data are estimated with a regression model using information on the proportion of maternal deaths among non-AIDS deaths in women ages 15-49, fertility, birth attendants, and GDP measured using purchasing power parities (PPPs).

{
  "id": "SH.STA.MMRT",
  "name": "Maternal mortality ratio (modeled estimate, per 100,000 live births)",
  "unit": "",
  "source": {
    "id": "2",
    "value": "World Development Indicators"
  },
  "sourceNote": "Maternal mortality ratio is the number of women who die from pregnancy-related causes while pregnant or within 42 days of pregnancy termination per 100,000 live births. The data are estimated with a regression model using information on the proportion of maternal deaths among non-AIDS deaths in women ages 15-49, fertility, birth attendants, and GDP measured using purchasing power parities (PPPs).",
  "sourceOrganization": "Trends in Maternal Mortality, World Health Organization (WHO), uri: https://www.who.int/news/item/23-02-2023-a-woman-dies-every-two-minutes-due-to-pregnancy-or-childbirth--un-agencies;\nUN Children's Fund (UNICEF), note: Trends in Maternal Mortality;\nUN Population Fund (UNFPA), note: Trends in Maternal Mortality;\nWorld Bank Group (WBG), note: Trends in Maternal Mortality",
  "topics": [
    {
      "id": "8",
      "value": "Health "
    },
    {
      "id": "17",
      "value": "Gender"
    },
    {
      "id": "2",
      "value": "Aid Effectiveness "
    }
  ]
}