Verdensrangliste / UDFORSK DATA

DET GLOBALE INDEKS #055

Mødredødelighed2021

Modellerede mødredødsfald pr. 100.000 levendefødte.

World Bank
Sammenlignelig rangeringsår2023Seneste udgivelsesår: 2023
Økonomier med data194 / 217Ingen observation: 23
Land eller territorium på førstepladsenDen Centralafrikanske Republik1.127 pr. 100.000 fødsler

Top 10

pr. 100.000 fødsler · 2021

Fuldstændig rangering

Hent CSV ↓
Mødredødelighed · 2021 · pr. 100.000 fødsler
RangLand/områdeVærdi (pr. 100.000 fødsler)Årgang
01Den Centralafrikanske Republik1.1272021
02Nigeria1.0462021
03Tchad8692021
04Sydsudan7492021
05Somalia7262021
06Liberia6672021
07Afghanistan6602021
08Guinea-Bissau6172021
09Benin5842021
10Lesotho5772021
11Guinea5332021
12Congo-Kinshasa5072021
13Madagaskar4672021
14Elfenbenskysten4592021
15Burundi4472021
16Zimbabwe4462021
17Mauretanien4252021
18Gambia4202021
19Mali4152021
20Sierra Leone4032021
21Togo3972021
22Niger3962021
23Haiti3852021
24Burkina Faso3542021
25Cameroun3422021
26Eritrea3382021
27Sudan3052021
28Congo-Brazzaville3012021
29Malawi2862021
30Bolivia2702021
31Nauru2662021
32Ghana2642021
33Senegal2632021
33Timor-Leste2632021
35Namibia2542021
35Rwanda2542021
37Venezuela2512021
38Etiopien2502021
39Gabon2492021
40Myanmar (Burma)2312021
41Indonesien2262021
42Papua Ny Guinea2232021
43Djibouti2212021
44Eswatini2192021
45Uganda2162021
46Comorerne2152021
47Angola2112021
48Marshalløerne2062021
49Ækvatorialguinea2022021
50Bangladesh1942021
51Pakistan1932021
52Sydafrika1912021
53Guyana1892021
53Cambodja1892021
55Jamaica1862021
56Kenya1832021
57Mozambique1802021
58Bahamas1742021
59Nepal1732021
60Cuba1722021
61Botswana1652021
62Tanzania1622021
63Belize1572021
63Tuvalu1572021
65Yemen1562021
66Mikronesien1552021
66Indien1552021
68Den Dominikanske Republik1532021
68Filippinerne1532021
68Salomonøerne1532021
71Colombia1472021
72Surinam1442021
73Peru1412021
74Paraguay1402021
74Zambia1402021
76Laos1392021
77Brasilien1282021
78Guatemala1252021
79Nicaragua1242021
79Vanuatu1242021
81Kiribati1222021
82Samoa1152021
83Saint Kitts og Nevis1112021
84Dominica1102021
85Palau1092021
86Saint Vincent og Grenadinerne1052021
87Mexico1042021
88Cypern982021
88Libyen982021
88São Tomé og Príncipe982021
91Saint Lucia942021
92Ecuador932021
93Marokko922021
94Honduras882021
95Mauritius802021
96Algeriet792021
96Jordan792021
98Irak772021
99Argentina762021
99Tonga762021
101Kuwait752021
102Oman742021
102Seychellerne742021
104Nordkorea722021
105Kirgisistan702021
106Fiji682021
107Tunesien652021
108Mongoliet632021
109Georgien602021
109Maldiverne602021
111Panama592021
112El Salvador582021
113Armenien572021
114Kap Verde562021
115Aserbajdsjan552021
116Libanon542021
116Trinidad og Tobago542021
118Grenada522021
118Malaysia522021
118Vietnam522021
121Iran512021
122Bhutan502021
122Puerto Rico502021
124Uruguay492021
125Brunei442021
125Costa Rica442021
127Egypten422021
127Letland422021
129Barbados382021
129Thailand382021
131San Marino352021
132Sri Lanka342021
133Antigua og Barbuda322021
134USA312021
135Ungarn302021
135Syrien302021
137De palæstinensiske områder292021
138Usbekistan282021
139Serbien262021
139Ukraine262021
141Tadsjikistan252021
142Moldova242021
143Kasakhstan232021
144Kina212021
144Rusland212021
146Rumænien202021
146Singapore202021
146Tyrkiet202021
149Portugal192021
150Andorra182021
151Montenegro152021
152Albanien142021
152Canada142021
152Chile142021
155Bosnien-Hercegovina132021
155Storbritannien132021
157Kroatien122021
157Nordmakedonien122021
157Saudi-Arabien122021
157Slovakiet122021
161Bahrain102021
161Malta102021
163Bulgarien92021
163Frankrig92021
163Grækenland92021
163Litauen92021
167Danmark82021
167Estland82021
167Finland82021
167New Zealand82021
167Slovenien82021
172Belgien72021
172Italien72021
172Qatar72021
175De Forenede Arabiske Emirater62021
175Østrig62021
175Irland62021
175Luxembourg62021
175Turkmenistan62021
180Island52021
180Sydkorea52021
180Monaco52021
180Nederlandene52021
180Sverige52021
185Australien42021
185Schweiz42021
185Tjekkiet42021
185Tyskland42021
185Spanien42021
185Japan42021
191Israel32021
192Belarus22021
192Norge22021
192Polen22021

Sådan fungerer denne rangordning

For årlige statistikker er standarden det nyeste år, der dækker mindst 70 % af den maksimalt tilgængelige landedækning, og mindst 20 økonomier, hvor det er muligt. En rangordning bruger en års- eller rapportudgave; manglende observationer erstattes ikke med endnu et år. Nyere år med lavere dækning kan vælges.

Forsætlige mordrater og fredsscore rangerer fra lavest til højest; andre indikatorer rangerer fra højeste til laveste. Rangeringer bruger originale værdier og konkurrencerangering for uafgjort, f.eks. 1, 2, 2, 4. Filtrering eller ændring af visningsrækkefølgen genberegner ikke globale rangeringer. Højere værdier er ikke nødvendigvis bedre.

Statistik afspejler det offentlige kilde-øjebliksbillede, ikke live-målinger. Nogle serier er modellerede estimater eller flerårige gennemsnit. Se originale metadata.

Ingen observation (23)

Amerikansk Samoa · Aruba · Bermuda · Caymanøerne · Curaçao · De Amerikanske Jomfruøer · De Britiske Jomfruøer · Fransk Polynesien · Færøerne · Gibraltar · Grønland · Guam · Isle of Man · Kanaløerne · Kosovo · Liechtenstein · Nordmarianerne · Ny Kaledonien · SAR Hongkong · SAR Macao · Saint Martin · Sint Maarten · Turks- og Caicosøerne

Kilde og definition

Indikatordefinition
Modellerede mødredødsfald pr. 100.000 levendefødte.
Enhed
pr. 100.000 fødsler
Kilde og definition
World Bank · SH.STA.MMRT
Åben originalkilde ↗
Oprindelige metadata
Maternal mortality ratio is the number of women who die from pregnancy-related causes while pregnant or within 42 days of pregnancy termination per 100,000 live births. The data are estimated with a regression model using information on the proportion of maternal deaths among non-AIDS deaths in women ages 15-49, fertility, birth attendants, and GDP measured using purchasing power parities (PPPs).

{
  "id": "SH.STA.MMRT",
  "name": "Maternal mortality ratio (modeled estimate, per 100,000 live births)",
  "unit": "",
  "source": {
    "id": "2",
    "value": "World Development Indicators"
  },
  "sourceNote": "Maternal mortality ratio is the number of women who die from pregnancy-related causes while pregnant or within 42 days of pregnancy termination per 100,000 live births. The data are estimated with a regression model using information on the proportion of maternal deaths among non-AIDS deaths in women ages 15-49, fertility, birth attendants, and GDP measured using purchasing power parities (PPPs).",
  "sourceOrganization": "Trends in Maternal Mortality, World Health Organization (WHO), uri: https://www.who.int/news/item/23-02-2023-a-woman-dies-every-two-minutes-due-to-pregnancy-or-childbirth--un-agencies;\nUN Children's Fund (UNICEF), note: Trends in Maternal Mortality;\nUN Population Fund (UNFPA), note: Trends in Maternal Mortality;\nWorld Bank Group (WBG), note: Trends in Maternal Mortality",
  "topics": [
    {
      "id": "8",
      "value": "Health "
    },
    {
      "id": "17",
      "value": "Gender"
    },
    {
      "id": "2",
      "value": "Aid Effectiveness "
    }
  ]
}