Dünya sıralaması / VERİ KEŞFİ

KÜRESEL ENDEKS #055

Anne ölümü2021

100.000 canlı doğum başına anne ölümlerinin modellenmesi.

World Bank
Karşılaştırılabilir sıralama yılı2023En son yayınlandığı yıl: 2023
Verisi bulunan ekonomiler194 / 217Gözlem yok: 23
İlk sıradaki ülke veya bölgeOrta Afrika Cumhuriyeti1.127 100.000 doğumda

İlk 10

100.000 doğumda · 2021

Sıralamayı tamamla

CSV'yi indir ↓
Anne ölümü · 2021 · 100.000 doğumda
SıraÜlke / bölgeDeğer (100.000 doğumda)Yıl
01Orta Afrika Cumhuriyeti1.1272021
02Nijerya1.0462021
03Çad8692021
04Güney Sudan7492021
05Somali7262021
06Liberya6672021
07Afganistan6602021
08Gine-Bissau6172021
09Benin5842021
10Lesotho5772021
11Gine5332021
12Kongo - Kinşasa5072021
13Madagaskar4672021
14Côte d’Ivoire4592021
15Burundi4472021
16Zimbabve4462021
17Moritanya4252021
18Gambiya4202021
19Mali4152021
20Sierra Leone4032021
21Togo3972021
22Nijer3962021
23Haiti3852021
24Burkina Faso3542021
25Kamerun3422021
26Eritre3382021
27Sudan3052021
28Kongo - Brazavil3012021
29Malavi2862021
30Bolivya2702021
31Nauru2662021
32Gana2642021
33Senegal2632021
33Timor-Leste2632021
35Namibya2542021
35Ruanda2542021
37Venezuela2512021
38Etiyopya2502021
39Gabon2492021
40Myanmar (Burma)2312021
41Endonezya2262021
42Papua Yeni Gine2232021
43Cibuti2212021
44Esvatini2192021
45Uganda2162021
46Komorlar2152021
47Angola2112021
48Marshall Adaları2062021
49Ekvator Ginesi2022021
50Bangladeş1942021
51Pakistan1932021
52Güney Afrika1912021
53Guyana1892021
53Kamboçya1892021
55Jamaika1862021
56Kenya1832021
57Mozambik1802021
58Bahamalar1742021
59Nepal1732021
60Küba1722021
61Botsvana1652021
62Tanzanya1622021
63Belize1572021
63Tuvalu1572021
65Yemen1562021
66Mikronezya1552021
66Hindistan1552021
68Dominik Cumhuriyeti1532021
68Filipinler1532021
68Solomon Adaları1532021
71Kolombiya1472021
72Surinam1442021
73Peru1412021
74Paraguay1402021
74Zambiya1402021
76Laos1392021
77Brezilya1282021
78Guatemala1252021
79Nikaragua1242021
79Vanuatu1242021
81Kiribati1222021
82Samoa1152021
83Saint Kitts ve Nevis1112021
84Dominika1102021
85Palau1092021
86Saint Vincent ve Grenadinler1052021
87Meksika1042021
88Kıbrıs982021
88Libya982021
88Sao Tome ve Principe982021
91Saint Lucia942021
92Ekvador932021
93Fas922021
94Honduras882021
95Mauritius802021
96Cezayir792021
96Ürdün792021
98Irak772021
99Arjantin762021
99Tonga762021
101Kuveyt752021
102Umman742021
102Seyşeller742021
104Kuzey Kore722021
105Kırgızistan702021
106Fiji682021
107Tunus652021
108Moğolistan632021
109Gürcistan602021
109Maldivler602021
111Panama592021
112El Salvador582021
113Ermenistan572021
114Cabo Verde562021
115Azerbaycan552021
116Lübnan542021
116Trinidad ve Tobago542021
118Grenada522021
118Malezya522021
118Vietnam522021
121İran512021
122Butan502021
122Porto Riko502021
124Uruguay492021
125Brunei442021
125Kosta Rika442021
127Mısır422021
127Letonya422021
129Barbados382021
129Tayland382021
131San Marino352021
132Sri Lanka342021
133Antigua ve Barbuda322021
134Amerika Birleşik Devletleri312021
135Macaristan302021
135Suriye302021
137Filistin Bölgeleri292021
138Özbekistan282021
139Sırbistan262021
139Ukrayna262021
141Tacikistan252021
142Moldova242021
143Kazakistan232021
144Çin212021
144Rusya212021
146Romanya202021
146Singapur202021
146Türkiye202021
149Portekiz192021
150Andorra182021
151Karadağ152021
152Arnavutluk142021
152Kanada142021
152Şili142021
155Bosna-Hersek132021
155Birleşik Krallık132021
157Hırvatistan122021
157Kuzey Makedonya122021
157Suudi Arabistan122021
157Slovakya122021
161Bahreyn102021
161Malta102021
163Bulgaristan92021
163Fransa92021
163Yunanistan92021
163Litvanya92021
167Danimarka82021
167Estonya82021
167Finlandiya82021
167Yeni Zelanda82021
167Slovenya82021
172Belçika72021
172İtalya72021
172Katar72021
175Birleşik Arap Emirlikleri62021
175Avusturya62021
175İrlanda62021
175Lüksemburg62021
175Türkmenistan62021
180İzlanda52021
180Güney Kore52021
180Monako52021
180Hollanda52021
180İsveç52021
185Avustralya42021
185İsviçre42021
185Çekya42021
185Almanya42021
185İspanya42021
185Japonya42021
191İsrail32021
192Belarus22021
192Norveç22021
192Polonya22021

Bu sıralama nasıl çalışır?

Yıllık istatistiklerde, veri bulunan ülke sayısının mevcut yıllardaki en yüksek sayının en az %70’ine ulaştığı ve mümkünse en az 20 ekonomiyi kapsayan en yeni yıl varsayılan olarak gösterilir. Her sıralama aynı yılı veya aynı rapor sürümünü kullanır. Eksik değerler başka yılların verileriyle doldurulmaz. Daha az ülkeyi kapsayan daha yeni yıllar da seçilebilir.

Kasıtlı cinayet oranları ve barış puanları en düşükten en yükseğe doğru sıralanır; diğer göstergeler en yüksekten en düşüğe doğru sıralanır. Sıralamalar, eşitlikler için orijinal değerleri ve rekabet sıralamasını kullanır; örneğin 1, 2, 2, 4. Görüntüleme sırasını filtrelemek veya değiştirmek, genel sıralamaları yeniden hesaplamaz. Daha yüksek değerler mutlaka daha iyi anlamına gelmez.

İstatistikler, canlı ölçümleri değil, kamu kaynağının anlık görüntüsünü yansıtmaktadır. Bazı seriler modellenmiş tahminler veya çok yıllı ortalamalardır. Orijinal meta verilere bakın.

Gözlem yok (23)

ABD Virjin Adaları · Amerikan Samoası · Aruba · Bermuda · Britanya Virjin Adaları · Cayman Adaları · Cebelitarık · Curaçao · Faroe Adaları · Fransız Polinezyası · Grönland · Guam · Kosova · Kuzey Mariana Adaları · Liechtenstein · Man Adası · Manş Adaları · Saint Martin · Sint Maarten · Turks ve Caicos Adaları · Yeni Kaledonya · Çin Hong Kong ÖİB · Çin Makao ÖİB

Kaynak ve tanım

Gösterge tanımı
100.000 canlı doğum başına anne ölümlerinin modellenmesi.
Birim
100.000 doğumda
Kaynak ve tanım
World Bank · SH.STA.MMRT
Orijinal kaynağı aç ↗
Orijinal meta veriler
Maternal mortality ratio is the number of women who die from pregnancy-related causes while pregnant or within 42 days of pregnancy termination per 100,000 live births. The data are estimated with a regression model using information on the proportion of maternal deaths among non-AIDS deaths in women ages 15-49, fertility, birth attendants, and GDP measured using purchasing power parities (PPPs).

{
  "id": "SH.STA.MMRT",
  "name": "Maternal mortality ratio (modeled estimate, per 100,000 live births)",
  "unit": "",
  "source": {
    "id": "2",
    "value": "World Development Indicators"
  },
  "sourceNote": "Maternal mortality ratio is the number of women who die from pregnancy-related causes while pregnant or within 42 days of pregnancy termination per 100,000 live births. The data are estimated with a regression model using information on the proportion of maternal deaths among non-AIDS deaths in women ages 15-49, fertility, birth attendants, and GDP measured using purchasing power parities (PPPs).",
  "sourceOrganization": "Trends in Maternal Mortality, World Health Organization (WHO), uri: https://www.who.int/news/item/23-02-2023-a-woman-dies-every-two-minutes-due-to-pregnancy-or-childbirth--un-agencies;\nUN Children's Fund (UNICEF), note: Trends in Maternal Mortality;\nUN Population Fund (UNFPA), note: Trends in Maternal Mortality;\nWorld Bank Group (WBG), note: Trends in Maternal Mortality",
  "topics": [
    {
      "id": "8",
      "value": "Health "
    },
    {
      "id": "17",
      "value": "Gender"
    },
    {
      "id": "2",
      "value": "Aid Effectiveness "
    }
  ]
}