Dünya sıralaması / VERİ KEŞFİ

KÜRESEL ENDEKS #055

Anne ölümü2022

100.000 canlı doğum başına anne ölümlerinin modellenmesi.

World Bank
Karşılaştırılabilir sıralama yılı2023En son yayınlandığı yıl: 2023
Verisi bulunan ekonomiler194 / 217Gözlem yok: 23
İlk sıradaki ülke veya bölgeNijerya1.016 100.000 doğumda

İlk 10

100.000 doğumda · 2022

Sıralamayı tamamla

CSV'yi indir ↓
Anne ölümü · 2022 · 100.000 doğumda
SıraÜlke / bölgeDeğer (100.000 doğumda)Yıl
01Nijerya1.0162022
02Orta Afrika Cumhuriyeti8412022
03Çad7752022
04Güney Sudan7042022
05Liberya6342022
06Somali6222022
07Afganistan5512022
08Benin5472022
09Gine-Bissau5392022
10Gine5002022
11Lesotho4772022
12Kongo - Kinşasa4562022
13Madagaskar4392022
14Burundi4122022
15Côte d’Ivoire4092022
16Moritanya3852022
17Mali3812022
18Sierra Leone3702022
19Zimbabve3682022
20Gambiya3652022
21Togo3622022
22Nijer3612022
23Haiti3312022
24Nauru3172022
25Burkina Faso3162022
26Eritre3012022
27Kamerun2762022
28Sudan2632022
29Kongo - Brazavil2412022
30Gana2392022
30Malavi2392022
32Timor-Leste2352022
33Ruanda2342022
34Senegal2282022
35Tuvalu2202022
36Venezuela2192022
37Gabon2162022
38Etiyopya2072022
39Myanmar (Burma)1932022
40Papua Yeni Gine1892022
41Komorlar1862022
42Angola1852022
43Uganda1842022
44Ekvator Ginesi1832022
45Cibuti1742022
45Marshall Adaları1742022
47Bolivya1642022
48Pakistan1602022
49Kamboçya1592022
50Kenya1552022
51Tanzanya1522022
52Endonezya1482022
53Mikronezya1442022
54Nepal1392022
55Jamaika1382022
56Bangladeş1312022
57Güney Afrika1292022
58Namibya1272022
59Solomon Adaları1262022
60Yemen1252022
61Dominik Cumhuriyeti1242022
62Palau1212022
63Botsvana1202022
63Laos1202022
65Esvatini1122022
65Tayland1122022
67Belize1102022
67Samoa1102022
69Vanuatu1052022
70Brezilya1042022
70Mozambik1042022
72Saint Kitts ve Nevis992022
73Guatemala972022
74Filipinler922022
75Hindistan902022
76Seyşeller892022
76Zambiya892022
78Brunei882022
78Surinam882022
80Kiribati862022
81Guyana832022
82Sao Tome ve Principe822022
83Peru812022
84Bahamalar802022
85Paraguay782022
86Kolombiya742022
87Tonga722022
88Fas712022
89Ekvador692022
90Kuzey Kore672022
91Cezayir642022
92Mauritius612022
92Nikaragua612022
94Libya602022
95Irak592022
96Saint Vincent ve Grenadinler562022
97Porto Riko552022
98Kıbrıs532022
99Grenada502022
100Butan492022
100Vietnam492022
102Honduras482022
102Saint Lucia482022
104Meksika452022
105Dominika442022
105Kırgızistan442022
107Cabo Verde422022
108Küba412022
108Moğolistan412022
110Panama402022
111Arjantin392022
111El Salvador392022
113Barbados382022
113Malezya382022
113Tunus382022
116Antigua ve Barbuda362022
117Ürdün352022
118Maldivler342022
118Singapur342022
120Azerbaycan322022
120Fiji322022
122Trinidad ve Tobago302022
123Letonya292022
124Ermenistan272022
124Kosta Rika272022
124Özbekistan272022
127Mısır242022
128Yeni Zelanda232022
129Gürcistan222022
129Sri Lanka222022
129San Marino222022
132İran212022
132Suriye212022
132Türkiye212022
135Uruguay202022
135Amerika Birleşik Devletleri202022
137Moldova192022
138Çin182022
139Andorra172022
139Filistin Bölgeleri172022
141Portekiz162022
141Ukrayna162022
143Kanada152022
143Birleşik Krallık152022
143Lübnan152022
143Slovenya152022
147Macaristan142022
147Kazakistan142022
147Sırbistan142022
147Tacikistan142022
151Karadağ132022
151Umman132022
151Romanya132022
151Rusya132022
155Bosna-Hersek122022
155Şili122022
157Belçika112022
158Bulgaristan102022
158Yunanistan102022
158İtalya102022
158Malta102022
162Fransa92022
162Litvanya92022
162Suudi Arabistan92022
165Arnavutluk82022
165Finlandiya82022
165Kuveyt82022
165Katar82022
169Avusturya72022
169Estonya72022
169İrlanda72022
169Güney Kore72022
173Danimarka62022
173Hırvatistan62022
173Lüksemburg62022
176Bahreyn52022
176İzlanda52022
176Japonya52022
176Monako52022
176Slovakya52022
176İsveç52022
176Türkmenistan52022
183Avustralya42022
183İsviçre42022
183Almanya42022
183İspanya42022
183Hollanda42022
188Çekya32022
188İsrail32022
188Kuzey Makedonya32022
188Norveç32022
192Birleşik Arap Emirlikleri22022
192Polonya22022
194Belarus12022

Bu sıralama nasıl çalışır?

Yıllık istatistiklerde, veri bulunan ülke sayısının mevcut yıllardaki en yüksek sayının en az %70’ine ulaştığı ve mümkünse en az 20 ekonomiyi kapsayan en yeni yıl varsayılan olarak gösterilir. Her sıralama aynı yılı veya aynı rapor sürümünü kullanır. Eksik değerler başka yılların verileriyle doldurulmaz. Daha az ülkeyi kapsayan daha yeni yıllar da seçilebilir.

Kasıtlı cinayet oranları ve barış puanları en düşükten en yükseğe doğru sıralanır; diğer göstergeler en yüksekten en düşüğe doğru sıralanır. Sıralamalar, eşitlikler için orijinal değerleri ve rekabet sıralamasını kullanır; örneğin 1, 2, 2, 4. Görüntüleme sırasını filtrelemek veya değiştirmek, genel sıralamaları yeniden hesaplamaz. Daha yüksek değerler mutlaka daha iyi anlamına gelmez.

İstatistikler, canlı ölçümleri değil, kamu kaynağının anlık görüntüsünü yansıtmaktadır. Bazı seriler modellenmiş tahminler veya çok yıllı ortalamalardır. Orijinal meta verilere bakın.

Gözlem yok (23)

ABD Virjin Adaları · Amerikan Samoası · Aruba · Bermuda · Britanya Virjin Adaları · Cayman Adaları · Cebelitarık · Curaçao · Faroe Adaları · Fransız Polinezyası · Grönland · Guam · Kosova · Kuzey Mariana Adaları · Liechtenstein · Man Adası · Manş Adaları · Saint Martin · Sint Maarten · Turks ve Caicos Adaları · Yeni Kaledonya · Çin Hong Kong ÖİB · Çin Makao ÖİB

Kaynak ve tanım

Gösterge tanımı
100.000 canlı doğum başına anne ölümlerinin modellenmesi.
Birim
100.000 doğumda
Kaynak ve tanım
World Bank · SH.STA.MMRT
Orijinal kaynağı aç ↗
Orijinal meta veriler
Maternal mortality ratio is the number of women who die from pregnancy-related causes while pregnant or within 42 days of pregnancy termination per 100,000 live births. The data are estimated with a regression model using information on the proportion of maternal deaths among non-AIDS deaths in women ages 15-49, fertility, birth attendants, and GDP measured using purchasing power parities (PPPs).

{
  "id": "SH.STA.MMRT",
  "name": "Maternal mortality ratio (modeled estimate, per 100,000 live births)",
  "unit": "",
  "source": {
    "id": "2",
    "value": "World Development Indicators"
  },
  "sourceNote": "Maternal mortality ratio is the number of women who die from pregnancy-related causes while pregnant or within 42 days of pregnancy termination per 100,000 live births. The data are estimated with a regression model using information on the proportion of maternal deaths among non-AIDS deaths in women ages 15-49, fertility, birth attendants, and GDP measured using purchasing power parities (PPPs).",
  "sourceOrganization": "Trends in Maternal Mortality, World Health Organization (WHO), uri: https://www.who.int/news/item/23-02-2023-a-woman-dies-every-two-minutes-due-to-pregnancy-or-childbirth--un-agencies;\nUN Children's Fund (UNICEF), note: Trends in Maternal Mortality;\nUN Population Fund (UNFPA), note: Trends in Maternal Mortality;\nWorld Bank Group (WBG), note: Trends in Maternal Mortality",
  "topics": [
    {
      "id": "8",
      "value": "Health "
    },
    {
      "id": "17",
      "value": "Gender"
    },
    {
      "id": "2",
      "value": "Aid Effectiveness "
    }
  ]
}