Dünya sıralaması / VERİ KEŞFİ

KÜRESEL ENDEKS #055

Anne ölümü2020

100.000 canlı doğum başına anne ölümlerinin modellenmesi.

World Bank
Karşılaştırılabilir sıralama yılı2023En son yayınlandığı yıl: 2023
Verisi bulunan ekonomiler194 / 217Gözlem yok: 23
İlk sıradaki ülke veya bölgeOrta Afrika Cumhuriyeti1.296 100.000 doğumda

İlk 10

100.000 doğumda · 2020

Sıralamayı tamamla

CSV'yi indir ↓
Anne ölümü · 2020 · 100.000 doğumda
SıraÜlke / bölgeDeğer (100.000 doğumda)Yıl
01Orta Afrika Cumhuriyeti1.2962020
02Nijerya1.0652020
03Çad8772020
04Güney Sudan7292020
05Liberya6642020
06Somali6552020
07Afganistan6342020
08Gine-Bissau6032020
09Benin5782020
10Lesotho5292020
11Gine5282020
12Kongo - Kinşasa4892020
13Côte d’Ivoire4472020
13Madagaskar4472020
15Burundi4412020
16Sierra Leone4222020
17Moritanya4132020
18Mali4052020
19Gambiya4002020
20Togo3982020
21Nijer3882020
22Zimbabve3802020
23Haiti3462020
24Burkina Faso3342020
24Eritre3342020
26Kamerun3162020
27Nauru3092020
28Sudan2732020
29Timor-Leste2572020
30Malavi2562020
31Gana2532020
32Ruanda2522020
32Senegal2522020
34Kongo - Brazavil2472020
35Etiyopya2442020
36Bolivya2182020
37Uganda2092020
38Venezuela2072020
39Tuvalu2062020
40Komorlar1982020
40Myanmar (Burma)1982020
42Ekvator Ginesi1962020
43Angola1952020
44Gabon1942020
44Papua Yeni Gine1942020
46Cibuti1922020
47Endonezya1842020
47Kenya1842020
49Marshall Adaları1782020
49Pakistan1782020
51Kamboçya1642020
52Tanzanya1602020
53Nepal1532020
54Bangladeş1522020
55Mikronezya1502020
56Namibya1432020
57Yemen1352020
58Laos1322020
59Solomon Adaları1312020
60Jamaika1262020
61Mozambik1232020
62Dominik Cumhuriyeti1212020
63Güney Afrika1182020
64Palau1172020
65Samoa1142020
66Guyana1092020
67Vanuatu1072020
68Guatemala1022020
68Esvatini1022020
70Hindistan1012020
71Zambiya992020
72Botsvana982020
73Cezayir972020
74Kolombiya942020
74Surinam942020
76Sao Tome ve Principe922020
77Ekvador912020
78Kiribati892020
79Belize882020
79Filipinler882020
81Kıbrıs872020
81Nikaragua872020
83Brezilya852020
84Bahamalar842020
85Fas812020
86Saint Kitts ve Nevis802020
87Peru752020
88Panama742020
88Tonga742020
90Libya712020
91Paraguay692020
92Kuzey Kore662020
93Irak632020
94Meksika612020
95Mauritius582020
96Honduras572020
96Saint Vincent ve Grenadinler572020
98Cabo Verde562020
99Kırgızistan552020
100Butan512020
100Grenada512020
100Seyşeller512020
100Vietnam512020
104Andorra482020
104Maldivler482020
104El Salvador482020
107Dominika472020
107Moğolistan472020
109San Marino462020
110Ermenistan432020
110Saint Lucia432020
112Ürdün412020
113Arjantin402020
113Küba402020
113Tunus402020
116Barbados392020
116Brunei392020
118Tayland362020
119Antigua ve Barbuda352020
119Trinidad ve Tobago352020
121Kosta Rika342020
121Fiji342020
121İran342020
124Kuveyt332020
125Umman322020
126Mısır312020
127Gürcistan302020
128Moldova292020
128Malezya292020
128Özbekistan292020
131Lübnan272020
132Tacikistan252020
133Monako242020
134Sri Lanka232020
134Suriye232020
136Amerika Birleşik Devletleri222020
137Azerbaycan212020
137Letonya212020
139Çin202020
139Filistin Bölgeleri202020
139Uruguay202020
142Rusya192020
142Türkiye192020
144Macaristan182020
144Kazakistan182020
144Ukrayna182020
147Kanada172020
148Romanya162020
148Sırbistan162020
150Karadağ152020
151Birleşik Krallık142020
151Portekiz142020
153Singapur132020
154Şili122020
154İzlanda122020
154Güney Kore122020
154Slovenya122020
158Porto Riko112020
158Suudi Arabistan112020
160Malta102020
161Bulgaristan92020
161Finlandiya92020
161Fransa92020
164İtalya82020
164Litvanya82020
164Yeni Zelanda82020
167Arnavutluk72020
167Bahreyn72020
167Bosna-Hersek72020
167Yunanistan72020
167Kuzey Makedonya72020
172Birleşik Arap Emirlikleri62020
172Avusturya62020
172Estonya62020
172İrlanda62020
172Lüksemburg62020
172Katar62020
178Avustralya52020
178İsviçre52020
178Hırvatistan52020
178İsveç52020
178Türkmenistan52020
183Belçika42020
183Almanya42020
183Danimarka42020
183İspanya42020
183Japonya42020
183Hollanda42020
183Slovakya42020
190Çekya32020
190İsrail32020
190Polonya32020
193Belarus22020
193Norveç22020

Bu sıralama nasıl çalışır?

Yıllık istatistiklerde, veri bulunan ülke sayısının mevcut yıllardaki en yüksek sayının en az %70’ine ulaştığı ve mümkünse en az 20 ekonomiyi kapsayan en yeni yıl varsayılan olarak gösterilir. Her sıralama aynı yılı veya aynı rapor sürümünü kullanır. Eksik değerler başka yılların verileriyle doldurulmaz. Daha az ülkeyi kapsayan daha yeni yıllar da seçilebilir.

Kasıtlı cinayet oranları ve barış puanları en düşükten en yükseğe doğru sıralanır; diğer göstergeler en yüksekten en düşüğe doğru sıralanır. Sıralamalar, eşitlikler için orijinal değerleri ve rekabet sıralamasını kullanır; örneğin 1, 2, 2, 4. Görüntüleme sırasını filtrelemek veya değiştirmek, genel sıralamaları yeniden hesaplamaz. Daha yüksek değerler mutlaka daha iyi anlamına gelmez.

İstatistikler, canlı ölçümleri değil, kamu kaynağının anlık görüntüsünü yansıtmaktadır. Bazı seriler modellenmiş tahminler veya çok yıllı ortalamalardır. Orijinal meta verilere bakın.

Gözlem yok (23)

ABD Virjin Adaları · Amerikan Samoası · Aruba · Bermuda · Britanya Virjin Adaları · Cayman Adaları · Cebelitarık · Curaçao · Faroe Adaları · Fransız Polinezyası · Grönland · Guam · Kosova · Kuzey Mariana Adaları · Liechtenstein · Man Adası · Manş Adaları · Saint Martin · Sint Maarten · Turks ve Caicos Adaları · Yeni Kaledonya · Çin Hong Kong ÖİB · Çin Makao ÖİB

Kaynak ve tanım

Gösterge tanımı
100.000 canlı doğum başına anne ölümlerinin modellenmesi.
Birim
100.000 doğumda
Kaynak ve tanım
World Bank · SH.STA.MMRT
Orijinal kaynağı aç ↗
Orijinal meta veriler
Maternal mortality ratio is the number of women who die from pregnancy-related causes while pregnant or within 42 days of pregnancy termination per 100,000 live births. The data are estimated with a regression model using information on the proportion of maternal deaths among non-AIDS deaths in women ages 15-49, fertility, birth attendants, and GDP measured using purchasing power parities (PPPs).

{
  "id": "SH.STA.MMRT",
  "name": "Maternal mortality ratio (modeled estimate, per 100,000 live births)",
  "unit": "",
  "source": {
    "id": "2",
    "value": "World Development Indicators"
  },
  "sourceNote": "Maternal mortality ratio is the number of women who die from pregnancy-related causes while pregnant or within 42 days of pregnancy termination per 100,000 live births. The data are estimated with a regression model using information on the proportion of maternal deaths among non-AIDS deaths in women ages 15-49, fertility, birth attendants, and GDP measured using purchasing power parities (PPPs).",
  "sourceOrganization": "Trends in Maternal Mortality, World Health Organization (WHO), uri: https://www.who.int/news/item/23-02-2023-a-woman-dies-every-two-minutes-due-to-pregnancy-or-childbirth--un-agencies;\nUN Children's Fund (UNICEF), note: Trends in Maternal Mortality;\nUN Population Fund (UNFPA), note: Trends in Maternal Mortality;\nWorld Bank Group (WBG), note: Trends in Maternal Mortality",
  "topics": [
    {
      "id": "8",
      "value": "Health "
    },
    {
      "id": "17",
      "value": "Gender"
    },
    {
      "id": "2",
      "value": "Aid Effectiveness "
    }
  ]
}