Clasamentul mondial / EXPLORATOR DE DATE

INDEXUL GLOBAL #055

Mortalitatea maternă2020

Decese materne modelate la 100.000 de născuţi vii.

World Bank
An de clasare comparabil2023Ultimul an publicat: 2023
Economii cu date disponibile194 / 217Nicio observaţie: 23
Țara sau teritoriul de pe primul locRepublica Centrafricană1.296 la 100.000 de naşteri

Top 10

la 100.000 de naşteri · 2020

Clasament complet

Descărcați CSV ↓
Mortalitatea maternă · 2020 · la 100.000 de naşteri
ClasamentȚara/teritoriuValoare (la 100.000 de naşteri)Anul
01Republica Centrafricană1.2962020
02Nigeria1.0652020
03Ciad8772020
04Sudanul de Sud7292020
05Liberia6642020
06Somalia6552020
07Afganistan6342020
08Guineea-Bissau6032020
09Benin5782020
10Lesotho5292020
11Guineea5282020
12Congo - Kinshasa4892020
13Côte d’Ivoire4472020
13Madagascar4472020
15Burundi4412020
16Sierra Leone4222020
17Mauritania4132020
18Mali4052020
19Gambia4002020
20Togo3982020
21Niger3882020
22Zimbabwe3802020
23Haiti3462020
24Burkina Faso3342020
24Eritreea3342020
26Camerun3162020
27Nauru3092020
28Sudan2732020
29Timor-Leste2572020
30Malawi2562020
31Ghana2532020
32Rwanda2522020
32Senegal2522020
34Congo - Brazzaville2472020
35Etiopia2442020
36Bolivia2182020
37Uganda2092020
38Venezuela2072020
39Tuvalu2062020
40Comore1982020
40Myanmar (Birmania)1982020
42Guineea Ecuatorială1962020
43Angola1952020
44Gabon1942020
44Papua-Noua Guinee1942020
46Djibouti1922020
47Indonezia1842020
47Kenya1842020
49Insulele Marshall1782020
49Pakistan1782020
51Cambodgia1642020
52Tanzania1602020
53Nepal1532020
54Bangladesh1522020
55Micronezia1502020
56Namibia1432020
57Yemen1352020
58Laos1322020
59Insulele Solomon1312020
60Jamaica1262020
61Mozambic1232020
62Republica Dominicană1212020
63Africa de Sud1182020
64Palau1172020
65Samoa1142020
66Guyana1092020
67Vanuatu1072020
68Guatemala1022020
68Eswatini1022020
70India1012020
71Zambia992020
72Botswana982020
73Algeria972020
74Columbia942020
74Suriname942020
76São Tomé și Príncipe922020
77Ecuador912020
78Kiribati892020
79Belize882020
79Filipine882020
81Cipru872020
81Nicaragua872020
83Brazilia852020
84Bahamas842020
85Maroc812020
86Saint Kitts și Nevis802020
87Peru752020
88Panama742020
88Tonga742020
90Libia712020
91Paraguay692020
92Coreea de Nord662020
93Irak632020
94Mexic612020
95Mauritius582020
96Honduras572020
96Saint Vincent și Grenadinele572020
98Capul Verde562020
99Kârgâzstan552020
100Bhutan512020
100Grenada512020
100Seychelles512020
100Vietnam512020
104Andorra482020
104Maldive482020
104El Salvador482020
107Dominica472020
107Mongolia472020
109San Marino462020
110Armenia432020
110Sfânta Lucia432020
112Iordania412020
113Argentina402020
113Cuba402020
113Tunisia402020
116Barbados392020
116Brunei392020
118Thailanda362020
119Antigua și Barbuda352020
119Trinidad și Tobago352020
121Costa Rica342020
121Fiji342020
121Iran342020
124Kuweit332020
125Oman322020
126Egipt312020
127Georgia302020
128Republica Moldova292020
128Malaysia292020
128Uzbekistan292020
131Liban272020
132Tadjikistan252020
133Monaco242020
134Sri Lanka232020
134Siria232020
136Statele Unite ale Americii222020
137Azerbaidjan212020
137Letonia212020
139China202020
139Teritoriile Palestiniene202020
139Uruguay202020
142Rusia192020
142Turcia192020
144Ungaria182020
144Kazahstan182020
144Ucraina182020
147Canada172020
148România162020
148Serbia162020
150Muntenegru152020
151Regatul Unit142020
151Portugalia142020
153Singapore132020
154Chile122020
154Islanda122020
154Coreea de Sud122020
154Slovenia122020
158Puerto Rico112020
158Arabia Saudită112020
160Malta102020
161Bulgaria92020
161Finlanda92020
161Franța92020
164Italia82020
164Lituania82020
164Noua Zeelandă82020
167Albania72020
167Bahrain72020
167Bosnia și Herțegovina72020
167Grecia72020
167Macedonia de Nord72020
172Emiratele Arabe Unite62020
172Austria62020
172Estonia62020
172Irlanda62020
172Luxemburg62020
172Qatar62020
178Australia52020
178Elveția52020
178Croația52020
178Suedia52020
178Turkmenistan52020
183Belgia42020
183Germania42020
183Danemarca42020
183Spania42020
183Japonia42020
183Țările de Jos42020
183Slovacia42020
190Cehia32020
190Israel32020
190Polonia32020
193Belarus22020
193Norvegia22020

Cum funcționează acest clasament

Pentru statisticile anuale, valoarea implicită este cel mai nou an care acoperă cel puțin 70% din acoperirea maximă disponibilă a țării și cel puțin 20 de economii acolo unde este posibil. Un clasament folosește o ediție de un an sau un raport; observațiile lipsă nu sunt înlocuite cu încă un an. Pot fi selectați ani mai noi cu acoperire mai mică.

Ratele de omucidere intenţionate şi scorurile de pace sunt clasate de la cel mai mic la cel mai mare; alți indicatori se clasează de la cel mai mare la cel mai mic. Clasamentele folosesc valorile originale și clasamentul competiției pentru egalități, de exemplu 1, 2, 2, 4. Filtrarea sau modificarea ordinii de afișare nu recalculează pozițiile globale. Valorile mai mari nu sunt neapărat mai bune.

Statisticile reflectă instantaneul sursei publice, nu măsurătorile în direct. Unele serii sunt estimări modelate sau medii multianuale. Vedeți metadatele originale.

Nicio observaţie (23)

Aruba · Bermuda · Curaçao · Gibraltar · Groenlanda · Guam · Insula Man · Insulele Canalului · Insulele Cayman · Insulele Feroe · Insulele Mariane de Nord · Insulele Turks și Caicos · Insulele Virgine Americane · Insulele Virgine Britanice · Kosovo · Liechtenstein · Noua Caledonie · Polinezia Franceză · R.A.S. Hong Kong, China · R.A.S. Macao, China · Samoa Americană · Sfântul Martin · Sint-Maarten

Sursă și definiție

Definirea indicatorului
Decese materne modelate la 100.000 de născuţi vii.
Unitate
la 100.000 de naşteri
Sursă și definiție
World Bank · SH.STA.MMRT
Deschide sursa originală ↗
Metadate originale
Maternal mortality ratio is the number of women who die from pregnancy-related causes while pregnant or within 42 days of pregnancy termination per 100,000 live births. The data are estimated with a regression model using information on the proportion of maternal deaths among non-AIDS deaths in women ages 15-49, fertility, birth attendants, and GDP measured using purchasing power parities (PPPs).

{
  "id": "SH.STA.MMRT",
  "name": "Maternal mortality ratio (modeled estimate, per 100,000 live births)",
  "unit": "",
  "source": {
    "id": "2",
    "value": "World Development Indicators"
  },
  "sourceNote": "Maternal mortality ratio is the number of women who die from pregnancy-related causes while pregnant or within 42 days of pregnancy termination per 100,000 live births. The data are estimated with a regression model using information on the proportion of maternal deaths among non-AIDS deaths in women ages 15-49, fertility, birth attendants, and GDP measured using purchasing power parities (PPPs).",
  "sourceOrganization": "Trends in Maternal Mortality, World Health Organization (WHO), uri: https://www.who.int/news/item/23-02-2023-a-woman-dies-every-two-minutes-due-to-pregnancy-or-childbirth--un-agencies;\nUN Children's Fund (UNICEF), note: Trends in Maternal Mortality;\nUN Population Fund (UNFPA), note: Trends in Maternal Mortality;\nWorld Bank Group (WBG), note: Trends in Maternal Mortality",
  "topics": [
    {
      "id": "8",
      "value": "Health "
    },
    {
      "id": "17",
      "value": "Gender"
    },
    {
      "id": "2",
      "value": "Aid Effectiveness "
    }
  ]
}