Clasamentul mondial / EXPLORATOR DE DATE

INDEXUL GLOBAL #055

Mortalitatea maternă2019

Decese materne modelate la 100.000 de născuţi vii.

World Bank
An de clasare comparabil2023Ultimul an publicat: 2023
Economii cu date disponibile194 / 217Nicio observaţie: 23
Țara sau teritoriul de pe primul locRepublica Centrafricană1.650 la 100.000 de naşteri

Top 10

la 100.000 de naşteri · 2019

Clasament complet

Descărcați CSV ↓
Mortalitatea maternă · 2019 · la 100.000 de naşteri
ClasamentȚara/teritoriuValoare (la 100.000 de naşteri)Anul
01Republica Centrafricană1.6502019
02Nigeria1.0912019
03Ciad9582019
04Sudanul de Sud7452019
05Liberia6892019
06Somalia6562019
07Afganistan6012019
08Guineea-Bissau5982019
09Benin5722019
10Guineea5482019
11Congo - Kinshasa4932019
12Lesotho4672019
13Sierra Leone4642019
14Madagascar4622019
15Burundi4492019
16Côte d’Ivoire4292019
17Mauritania4242019
18Gambia4222019
19Mali4162019
19Togo4162019
21Niger4062019
22Zimbabwe3882019
23Eritreea3512019
23Haiti3512019
25Camerun3362019
26Tanzania2922019
27Senegal2862019
28Burkina Faso2742019
29Etiopia2692019
30Nauru2672019
31Sudan2622019
32Rwanda2612019
33Ghana2602019
33Malawi2602019
35Congo - Brazzaville2452019
36Timor-Leste2372019
37Uganda2192019
38Angola2022019
38Comore2022019
38Venezuela2022019
41Papua-Noua Guinee1992019
42Guineea Ecuatorială1982019
43Myanmar (Birmania)1952019
44Djibouti1942019
45Gabon1792019
46Kenya1762019
47Namibia1752019
48Pakistan1732019
49Nepal1702019
50Insulele Marshall1682019
51Indonezia1612019
52Bangladesh1572019
53Bolivia1562019
54Tuvalu1552019
55Micronezia1542019
56Cambodgia1492019
57Laos1372019
58Insulele Solomon1352019
59Mozambic1342019
60Yemen1312019
61Jamaica1202019
62Africa de Sud1192019
63Republica Dominicană1182019
64Samoa1112019
65Guyana1072019
66Guatemala1062019
67Vanuatu1052019
68Zambia1032019
69India1012019
70Botswana1002019
71Suriname972019
72Eswatini962019
73São Tomé și Príncipe952019
74Filipine922019
75Kiribati892019
76Palau842019
77Bahamas822019
78Maroc792019
79Irak742019
79Saint Kitts și Nevis742019
81Algeria732019
81Tonga732019
83Nicaragua692019
84Mauritius672019
85Columbia662019
85Coreea de Nord662019
87Brazilia652019
87Libia652019
89Ecuador622019
90Belize612019
91Peru602019
92Paraguay582019
92Saint Vincent și Grenadinele582019
94Trinidad și Tobago532019
95Bhutan522019
95Vietnam522019
97Honduras512019
98Grenada482019
98Seychelles482019
100Kârgâzstan472019
101Mongolia452019
102Sfânta Lucia432019
102Mexic432019
104Capul Verde412019
104Dominica412019
104Panama412019
107Cuba402019
107El Salvador402019
109Maldive392019
110Brunei382019
111Tunisia372019
112Argentina362019
112Barbados362019
114Iordania352019
115Fiji342019
115Thailanda342019
117Antigua și Barbuda322019
118Uzbekistan292019
119Malaysia282019
120Costa Rica262019
121Siria242019
122Armenia232019
123Georgia222019
123Letonia222019
125Azerbaidjan212019
125China212019
125Republica Moldova212019
128Sri Lanka202019
129Egipt192019
130Iran182019
130Teritoriile Palestiniene182019
130Statele Unite ale Americii182019
133Bahrain172019
133Turcia172019
135Tadjikistan162019
135Ucraina162019
135Uruguay162019
138Liban152019
138Portugalia152019
140Oman142019
140România142019
142Cipru132019
142Ungaria132019
142Puerto Rico132019
145Canada122019
145Luxemburg122019
145Rusia122019
145Serbia122019
149Andorra112019
149Chile112019
149Kazahstan112019
152Regatul Unit92019
152Lituania92019
154Finlanda82019
154Franța82019
154Malta82019
154Noua Zeelandă82019
154Arabia Saudită82019
159Albania72019
159Austria72019
159Italia72019
159Kuweit72019
159Singapore72019
159San Marino72019
165Bulgaria62019
165Bosnia și Herțegovina62019
165Elveția62019
165Estonia62019
165Monaco62019
165Muntenegru62019
171Australia52019
171Grecia52019
171Japonia52019
171Coreea de Sud52019
171Țările de Jos52019
171Qatar52019
171Slovacia52019
171Turkmenistan52019
179Belgia42019
179Germania42019
179Danemarca42019
179Croația42019
179Irlanda42019
179Islanda42019
179Slovenia42019
179Suedia42019
187Emiratele Arabe Unite32019
187Cehia32019
187Spania32019
187Israel32019
187Macedonia de Nord32019
192Norvegia22019
192Polonia22019
194Belarus12019

Cum funcționează acest clasament

Pentru statisticile anuale, valoarea implicită este cel mai nou an care acoperă cel puțin 70% din acoperirea maximă disponibilă a țării și cel puțin 20 de economii acolo unde este posibil. Un clasament folosește o ediție de un an sau un raport; observațiile lipsă nu sunt înlocuite cu încă un an. Pot fi selectați ani mai noi cu acoperire mai mică.

Ratele de omucidere intenţionate şi scorurile de pace sunt clasate de la cel mai mic la cel mai mare; alți indicatori se clasează de la cel mai mare la cel mai mic. Clasamentele folosesc valorile originale și clasamentul competiției pentru egalități, de exemplu 1, 2, 2, 4. Filtrarea sau modificarea ordinii de afișare nu recalculează pozițiile globale. Valorile mai mari nu sunt neapărat mai bune.

Statisticile reflectă instantaneul sursei publice, nu măsurătorile în direct. Unele serii sunt estimări modelate sau medii multianuale. Vedeți metadatele originale.

Nicio observaţie (23)

Aruba · Bermuda · Curaçao · Gibraltar · Groenlanda · Guam · Insula Man · Insulele Canalului · Insulele Cayman · Insulele Feroe · Insulele Mariane de Nord · Insulele Turks și Caicos · Insulele Virgine Americane · Insulele Virgine Britanice · Kosovo · Liechtenstein · Noua Caledonie · Polinezia Franceză · R.A.S. Hong Kong, China · R.A.S. Macao, China · Samoa Americană · Sfântul Martin · Sint-Maarten

Sursă și definiție

Definirea indicatorului
Decese materne modelate la 100.000 de născuţi vii.
Unitate
la 100.000 de naşteri
Sursă și definiție
World Bank · SH.STA.MMRT
Deschide sursa originală ↗
Metadate originale
Maternal mortality ratio is the number of women who die from pregnancy-related causes while pregnant or within 42 days of pregnancy termination per 100,000 live births. The data are estimated with a regression model using information on the proportion of maternal deaths among non-AIDS deaths in women ages 15-49, fertility, birth attendants, and GDP measured using purchasing power parities (PPPs).

{
  "id": "SH.STA.MMRT",
  "name": "Maternal mortality ratio (modeled estimate, per 100,000 live births)",
  "unit": "",
  "source": {
    "id": "2",
    "value": "World Development Indicators"
  },
  "sourceNote": "Maternal mortality ratio is the number of women who die from pregnancy-related causes while pregnant or within 42 days of pregnancy termination per 100,000 live births. The data are estimated with a regression model using information on the proportion of maternal deaths among non-AIDS deaths in women ages 15-49, fertility, birth attendants, and GDP measured using purchasing power parities (PPPs).",
  "sourceOrganization": "Trends in Maternal Mortality, World Health Organization (WHO), uri: https://www.who.int/news/item/23-02-2023-a-woman-dies-every-two-minutes-due-to-pregnancy-or-childbirth--un-agencies;\nUN Children's Fund (UNICEF), note: Trends in Maternal Mortality;\nUN Population Fund (UNFPA), note: Trends in Maternal Mortality;\nWorld Bank Group (WBG), note: Trends in Maternal Mortality",
  "topics": [
    {
      "id": "8",
      "value": "Health "
    },
    {
      "id": "17",
      "value": "Gender"
    },
    {
      "id": "2",
      "value": "Aid Effectiveness "
    }
  ]
}