Dünya sıralaması / VERİ KEŞFİ

KÜRESEL ENDEKS #055

Anne ölümü2019

100.000 canlı doğum başına anne ölümlerinin modellenmesi.

World Bank
Karşılaştırılabilir sıralama yılı2023En son yayınlandığı yıl: 2023
Verisi bulunan ekonomiler194 / 217Gözlem yok: 23
İlk sıradaki ülke veya bölgeOrta Afrika Cumhuriyeti1.650 100.000 doğumda

İlk 10

100.000 doğumda · 2019

Sıralamayı tamamla

CSV'yi indir ↓
Anne ölümü · 2019 · 100.000 doğumda
SıraÜlke / bölgeDeğer (100.000 doğumda)Yıl
01Orta Afrika Cumhuriyeti1.6502019
02Nijerya1.0912019
03Çad9582019
04Güney Sudan7452019
05Liberya6892019
06Somali6562019
07Afganistan6012019
08Gine-Bissau5982019
09Benin5722019
10Gine5482019
11Kongo - Kinşasa4932019
12Lesotho4672019
13Sierra Leone4642019
14Madagaskar4622019
15Burundi4492019
16Côte d’Ivoire4292019
17Moritanya4242019
18Gambiya4222019
19Mali4162019
19Togo4162019
21Nijer4062019
22Zimbabve3882019
23Eritre3512019
23Haiti3512019
25Kamerun3362019
26Tanzanya2922019
27Senegal2862019
28Burkina Faso2742019
29Etiyopya2692019
30Nauru2672019
31Sudan2622019
32Ruanda2612019
33Gana2602019
33Malavi2602019
35Kongo - Brazavil2452019
36Timor-Leste2372019
37Uganda2192019
38Angola2022019
38Komorlar2022019
38Venezuela2022019
41Papua Yeni Gine1992019
42Ekvator Ginesi1982019
43Myanmar (Burma)1952019
44Cibuti1942019
45Gabon1792019
46Kenya1762019
47Namibya1752019
48Pakistan1732019
49Nepal1702019
50Marshall Adaları1682019
51Endonezya1612019
52Bangladeş1572019
53Bolivya1562019
54Tuvalu1552019
55Mikronezya1542019
56Kamboçya1492019
57Laos1372019
58Solomon Adaları1352019
59Mozambik1342019
60Yemen1312019
61Jamaika1202019
62Güney Afrika1192019
63Dominik Cumhuriyeti1182019
64Samoa1112019
65Guyana1072019
66Guatemala1062019
67Vanuatu1052019
68Zambiya1032019
69Hindistan1012019
70Botsvana1002019
71Surinam972019
72Esvatini962019
73Sao Tome ve Principe952019
74Filipinler922019
75Kiribati892019
76Palau842019
77Bahamalar822019
78Fas792019
79Irak742019
79Saint Kitts ve Nevis742019
81Cezayir732019
81Tonga732019
83Nikaragua692019
84Mauritius672019
85Kolombiya662019
85Kuzey Kore662019
87Brezilya652019
87Libya652019
89Ekvador622019
90Belize612019
91Peru602019
92Paraguay582019
92Saint Vincent ve Grenadinler582019
94Trinidad ve Tobago532019
95Butan522019
95Vietnam522019
97Honduras512019
98Grenada482019
98Seyşeller482019
100Kırgızistan472019
101Moğolistan452019
102Saint Lucia432019
102Meksika432019
104Cabo Verde412019
104Dominika412019
104Panama412019
107Küba402019
107El Salvador402019
109Maldivler392019
110Brunei382019
111Tunus372019
112Arjantin362019
112Barbados362019
114Ürdün352019
115Fiji342019
115Tayland342019
117Antigua ve Barbuda322019
118Özbekistan292019
119Malezya282019
120Kosta Rika262019
121Suriye242019
122Ermenistan232019
123Gürcistan222019
123Letonya222019
125Azerbaycan212019
125Çin212019
125Moldova212019
128Sri Lanka202019
129Mısır192019
130İran182019
130Filistin Bölgeleri182019
130Amerika Birleşik Devletleri182019
133Bahreyn172019
133Türkiye172019
135Tacikistan162019
135Ukrayna162019
135Uruguay162019
138Lübnan152019
138Portekiz152019
140Umman142019
140Romanya142019
142Kıbrıs132019
142Macaristan132019
142Porto Riko132019
145Kanada122019
145Lüksemburg122019
145Rusya122019
145Sırbistan122019
149Andorra112019
149Şili112019
149Kazakistan112019
152Birleşik Krallık92019
152Litvanya92019
154Finlandiya82019
154Fransa82019
154Malta82019
154Yeni Zelanda82019
154Suudi Arabistan82019
159Arnavutluk72019
159Avusturya72019
159İtalya72019
159Kuveyt72019
159Singapur72019
159San Marino72019
165Bulgaristan62019
165Bosna-Hersek62019
165İsviçre62019
165Estonya62019
165Monako62019
165Karadağ62019
171Avustralya52019
171Yunanistan52019
171Japonya52019
171Güney Kore52019
171Hollanda52019
171Katar52019
171Slovakya52019
171Türkmenistan52019
179Belçika42019
179Almanya42019
179Danimarka42019
179Hırvatistan42019
179İrlanda42019
179İzlanda42019
179Slovenya42019
179İsveç42019
187Birleşik Arap Emirlikleri32019
187Çekya32019
187İspanya32019
187İsrail32019
187Kuzey Makedonya32019
192Norveç22019
192Polonya22019
194Belarus12019

Bu sıralama nasıl çalışır?

Yıllık istatistiklerde, veri bulunan ülke sayısının mevcut yıllardaki en yüksek sayının en az %70’ine ulaştığı ve mümkünse en az 20 ekonomiyi kapsayan en yeni yıl varsayılan olarak gösterilir. Her sıralama aynı yılı veya aynı rapor sürümünü kullanır. Eksik değerler başka yılların verileriyle doldurulmaz. Daha az ülkeyi kapsayan daha yeni yıllar da seçilebilir.

Kasıtlı cinayet oranları ve barış puanları en düşükten en yükseğe doğru sıralanır; diğer göstergeler en yüksekten en düşüğe doğru sıralanır. Sıralamalar, eşitlikler için orijinal değerleri ve rekabet sıralamasını kullanır; örneğin 1, 2, 2, 4. Görüntüleme sırasını filtrelemek veya değiştirmek, genel sıralamaları yeniden hesaplamaz. Daha yüksek değerler mutlaka daha iyi anlamına gelmez.

İstatistikler, canlı ölçümleri değil, kamu kaynağının anlık görüntüsünü yansıtmaktadır. Bazı seriler modellenmiş tahminler veya çok yıllı ortalamalardır. Orijinal meta verilere bakın.

Gözlem yok (23)

ABD Virjin Adaları · Amerikan Samoası · Aruba · Bermuda · Britanya Virjin Adaları · Cayman Adaları · Cebelitarık · Curaçao · Faroe Adaları · Fransız Polinezyası · Grönland · Guam · Kosova · Kuzey Mariana Adaları · Liechtenstein · Man Adası · Manş Adaları · Saint Martin · Sint Maarten · Turks ve Caicos Adaları · Yeni Kaledonya · Çin Hong Kong ÖİB · Çin Makao ÖİB

Kaynak ve tanım

Gösterge tanımı
100.000 canlı doğum başına anne ölümlerinin modellenmesi.
Birim
100.000 doğumda
Kaynak ve tanım
World Bank · SH.STA.MMRT
Orijinal kaynağı aç ↗
Orijinal meta veriler
Maternal mortality ratio is the number of women who die from pregnancy-related causes while pregnant or within 42 days of pregnancy termination per 100,000 live births. The data are estimated with a regression model using information on the proportion of maternal deaths among non-AIDS deaths in women ages 15-49, fertility, birth attendants, and GDP measured using purchasing power parities (PPPs).

{
  "id": "SH.STA.MMRT",
  "name": "Maternal mortality ratio (modeled estimate, per 100,000 live births)",
  "unit": "",
  "source": {
    "id": "2",
    "value": "World Development Indicators"
  },
  "sourceNote": "Maternal mortality ratio is the number of women who die from pregnancy-related causes while pregnant or within 42 days of pregnancy termination per 100,000 live births. The data are estimated with a regression model using information on the proportion of maternal deaths among non-AIDS deaths in women ages 15-49, fertility, birth attendants, and GDP measured using purchasing power parities (PPPs).",
  "sourceOrganization": "Trends in Maternal Mortality, World Health Organization (WHO), uri: https://www.who.int/news/item/23-02-2023-a-woman-dies-every-two-minutes-due-to-pregnancy-or-childbirth--un-agencies;\nUN Children's Fund (UNICEF), note: Trends in Maternal Mortality;\nUN Population Fund (UNFPA), note: Trends in Maternal Mortality;\nWorld Bank Group (WBG), note: Trends in Maternal Mortality",
  "topics": [
    {
      "id": "8",
      "value": "Health "
    },
    {
      "id": "17",
      "value": "Gender"
    },
    {
      "id": "2",
      "value": "Aid Effectiveness "
    }
  ]
}