Verdensrangliste / UDFORSK DATA

DET GLOBALE INDEKS #055

Mødredødelighed2019

Modellerede mødredødsfald pr. 100.000 levendefødte.

World Bank
Sammenlignelig rangeringsår2023Seneste udgivelsesår: 2023
Økonomier med data194 / 217Ingen observation: 23
Land eller territorium på førstepladsenDen Centralafrikanske Republik1.650 pr. 100.000 fødsler

Top 10

pr. 100.000 fødsler · 2019

Fuldstændig rangering

Hent CSV ↓
Mødredødelighed · 2019 · pr. 100.000 fødsler
RangLand/områdeVærdi (pr. 100.000 fødsler)Årgang
01Den Centralafrikanske Republik1.6502019
02Nigeria1.0912019
03Tchad9582019
04Sydsudan7452019
05Liberia6892019
06Somalia6562019
07Afghanistan6012019
08Guinea-Bissau5982019
09Benin5722019
10Guinea5482019
11Congo-Kinshasa4932019
12Lesotho4672019
13Sierra Leone4642019
14Madagaskar4622019
15Burundi4492019
16Elfenbenskysten4292019
17Mauretanien4242019
18Gambia4222019
19Mali4162019
19Togo4162019
21Niger4062019
22Zimbabwe3882019
23Eritrea3512019
23Haiti3512019
25Cameroun3362019
26Tanzania2922019
27Senegal2862019
28Burkina Faso2742019
29Etiopien2692019
30Nauru2672019
31Sudan2622019
32Rwanda2612019
33Ghana2602019
33Malawi2602019
35Congo-Brazzaville2452019
36Timor-Leste2372019
37Uganda2192019
38Angola2022019
38Comorerne2022019
38Venezuela2022019
41Papua Ny Guinea1992019
42Ækvatorialguinea1982019
43Myanmar (Burma)1952019
44Djibouti1942019
45Gabon1792019
46Kenya1762019
47Namibia1752019
48Pakistan1732019
49Nepal1702019
50Marshalløerne1682019
51Indonesien1612019
52Bangladesh1572019
53Bolivia1562019
54Tuvalu1552019
55Mikronesien1542019
56Cambodja1492019
57Laos1372019
58Salomonøerne1352019
59Mozambique1342019
60Yemen1312019
61Jamaica1202019
62Sydafrika1192019
63Den Dominikanske Republik1182019
64Samoa1112019
65Guyana1072019
66Guatemala1062019
67Vanuatu1052019
68Zambia1032019
69Indien1012019
70Botswana1002019
71Surinam972019
72Eswatini962019
73São Tomé og Príncipe952019
74Filippinerne922019
75Kiribati892019
76Palau842019
77Bahamas822019
78Marokko792019
79Irak742019
79Saint Kitts og Nevis742019
81Algeriet732019
81Tonga732019
83Nicaragua692019
84Mauritius672019
85Colombia662019
85Nordkorea662019
87Brasilien652019
87Libyen652019
89Ecuador622019
90Belize612019
91Peru602019
92Paraguay582019
92Saint Vincent og Grenadinerne582019
94Trinidad og Tobago532019
95Bhutan522019
95Vietnam522019
97Honduras512019
98Grenada482019
98Seychellerne482019
100Kirgisistan472019
101Mongoliet452019
102Saint Lucia432019
102Mexico432019
104Kap Verde412019
104Dominica412019
104Panama412019
107Cuba402019
107El Salvador402019
109Maldiverne392019
110Brunei382019
111Tunesien372019
112Argentina362019
112Barbados362019
114Jordan352019
115Fiji342019
115Thailand342019
117Antigua og Barbuda322019
118Usbekistan292019
119Malaysia282019
120Costa Rica262019
121Syrien242019
122Armenien232019
123Georgien222019
123Letland222019
125Aserbajdsjan212019
125Kina212019
125Moldova212019
128Sri Lanka202019
129Egypten192019
130Iran182019
130De palæstinensiske områder182019
130USA182019
133Bahrain172019
133Tyrkiet172019
135Tadsjikistan162019
135Ukraine162019
135Uruguay162019
138Libanon152019
138Portugal152019
140Oman142019
140Rumænien142019
142Cypern132019
142Ungarn132019
142Puerto Rico132019
145Canada122019
145Luxembourg122019
145Rusland122019
145Serbien122019
149Andorra112019
149Chile112019
149Kasakhstan112019
152Storbritannien92019
152Litauen92019
154Finland82019
154Frankrig82019
154Malta82019
154New Zealand82019
154Saudi-Arabien82019
159Albanien72019
159Østrig72019
159Italien72019
159Kuwait72019
159Singapore72019
159San Marino72019
165Bulgarien62019
165Bosnien-Hercegovina62019
165Schweiz62019
165Estland62019
165Monaco62019
165Montenegro62019
171Australien52019
171Grækenland52019
171Japan52019
171Sydkorea52019
171Nederlandene52019
171Qatar52019
171Slovakiet52019
171Turkmenistan52019
179Belgien42019
179Tyskland42019
179Danmark42019
179Kroatien42019
179Irland42019
179Island42019
179Slovenien42019
179Sverige42019
187De Forenede Arabiske Emirater32019
187Tjekkiet32019
187Spanien32019
187Israel32019
187Nordmakedonien32019
192Norge22019
192Polen22019
194Belarus12019

Sådan fungerer denne rangordning

For årlige statistikker er standarden det nyeste år, der dækker mindst 70 % af den maksimalt tilgængelige landedækning, og mindst 20 økonomier, hvor det er muligt. En rangordning bruger en års- eller rapportudgave; manglende observationer erstattes ikke med endnu et år. Nyere år med lavere dækning kan vælges.

Forsætlige mordrater og fredsscore rangerer fra lavest til højest; andre indikatorer rangerer fra højeste til laveste. Rangeringer bruger originale værdier og konkurrencerangering for uafgjort, f.eks. 1, 2, 2, 4. Filtrering eller ændring af visningsrækkefølgen genberegner ikke globale rangeringer. Højere værdier er ikke nødvendigvis bedre.

Statistik afspejler det offentlige kilde-øjebliksbillede, ikke live-målinger. Nogle serier er modellerede estimater eller flerårige gennemsnit. Se originale metadata.

Ingen observation (23)

Amerikansk Samoa · Aruba · Bermuda · Caymanøerne · Curaçao · De Amerikanske Jomfruøer · De Britiske Jomfruøer · Fransk Polynesien · Færøerne · Gibraltar · Grønland · Guam · Isle of Man · Kanaløerne · Kosovo · Liechtenstein · Nordmarianerne · Ny Kaledonien · SAR Hongkong · SAR Macao · Saint Martin · Sint Maarten · Turks- og Caicosøerne

Kilde og definition

Indikatordefinition
Modellerede mødredødsfald pr. 100.000 levendefødte.
Enhed
pr. 100.000 fødsler
Kilde og definition
World Bank · SH.STA.MMRT
Åben originalkilde ↗
Oprindelige metadata
Maternal mortality ratio is the number of women who die from pregnancy-related causes while pregnant or within 42 days of pregnancy termination per 100,000 live births. The data are estimated with a regression model using information on the proportion of maternal deaths among non-AIDS deaths in women ages 15-49, fertility, birth attendants, and GDP measured using purchasing power parities (PPPs).

{
  "id": "SH.STA.MMRT",
  "name": "Maternal mortality ratio (modeled estimate, per 100,000 live births)",
  "unit": "",
  "source": {
    "id": "2",
    "value": "World Development Indicators"
  },
  "sourceNote": "Maternal mortality ratio is the number of women who die from pregnancy-related causes while pregnant or within 42 days of pregnancy termination per 100,000 live births. The data are estimated with a regression model using information on the proportion of maternal deaths among non-AIDS deaths in women ages 15-49, fertility, birth attendants, and GDP measured using purchasing power parities (PPPs).",
  "sourceOrganization": "Trends in Maternal Mortality, World Health Organization (WHO), uri: https://www.who.int/news/item/23-02-2023-a-woman-dies-every-two-minutes-due-to-pregnancy-or-childbirth--un-agencies;\nUN Children's Fund (UNICEF), note: Trends in Maternal Mortality;\nUN Population Fund (UNFPA), note: Trends in Maternal Mortality;\nWorld Bank Group (WBG), note: Trends in Maternal Mortality",
  "topics": [
    {
      "id": "8",
      "value": "Health "
    },
    {
      "id": "17",
      "value": "Gender"
    },
    {
      "id": "2",
      "value": "Aid Effectiveness "
    }
  ]
}