Verdensrangliste / UDFORSK DATA

DET GLOBALE INDEKS #055

Mødredødelighed2022

Modellerede mødredødsfald pr. 100.000 levendefødte.

World Bank
Sammenlignelig rangeringsår2023Seneste udgivelsesår: 2023
Økonomier med data194 / 217Ingen observation: 23
Land eller territorium på førstepladsenNigeria1.016 pr. 100.000 fødsler

Top 10

pr. 100.000 fødsler · 2022

Fuldstændig rangering

Hent CSV ↓
Mødredødelighed · 2022 · pr. 100.000 fødsler
RangLand/områdeVærdi (pr. 100.000 fødsler)Årgang
01Nigeria1.0162022
02Den Centralafrikanske Republik8412022
03Tchad7752022
04Sydsudan7042022
05Liberia6342022
06Somalia6222022
07Afghanistan5512022
08Benin5472022
09Guinea-Bissau5392022
10Guinea5002022
11Lesotho4772022
12Congo-Kinshasa4562022
13Madagaskar4392022
14Burundi4122022
15Elfenbenskysten4092022
16Mauretanien3852022
17Mali3812022
18Sierra Leone3702022
19Zimbabwe3682022
20Gambia3652022
21Togo3622022
22Niger3612022
23Haiti3312022
24Nauru3172022
25Burkina Faso3162022
26Eritrea3012022
27Cameroun2762022
28Sudan2632022
29Congo-Brazzaville2412022
30Ghana2392022
30Malawi2392022
32Timor-Leste2352022
33Rwanda2342022
34Senegal2282022
35Tuvalu2202022
36Venezuela2192022
37Gabon2162022
38Etiopien2072022
39Myanmar (Burma)1932022
40Papua Ny Guinea1892022
41Comorerne1862022
42Angola1852022
43Uganda1842022
44Ækvatorialguinea1832022
45Djibouti1742022
45Marshalløerne1742022
47Bolivia1642022
48Pakistan1602022
49Cambodja1592022
50Kenya1552022
51Tanzania1522022
52Indonesien1482022
53Mikronesien1442022
54Nepal1392022
55Jamaica1382022
56Bangladesh1312022
57Sydafrika1292022
58Namibia1272022
59Salomonøerne1262022
60Yemen1252022
61Den Dominikanske Republik1242022
62Palau1212022
63Botswana1202022
63Laos1202022
65Eswatini1122022
65Thailand1122022
67Belize1102022
67Samoa1102022
69Vanuatu1052022
70Brasilien1042022
70Mozambique1042022
72Saint Kitts og Nevis992022
73Guatemala972022
74Filippinerne922022
75Indien902022
76Seychellerne892022
76Zambia892022
78Brunei882022
78Surinam882022
80Kiribati862022
81Guyana832022
82São Tomé og Príncipe822022
83Peru812022
84Bahamas802022
85Paraguay782022
86Colombia742022
87Tonga722022
88Marokko712022
89Ecuador692022
90Nordkorea672022
91Algeriet642022
92Mauritius612022
92Nicaragua612022
94Libyen602022
95Irak592022
96Saint Vincent og Grenadinerne562022
97Puerto Rico552022
98Cypern532022
99Grenada502022
100Bhutan492022
100Vietnam492022
102Honduras482022
102Saint Lucia482022
104Mexico452022
105Dominica442022
105Kirgisistan442022
107Kap Verde422022
108Cuba412022
108Mongoliet412022
110Panama402022
111Argentina392022
111El Salvador392022
113Barbados382022
113Malaysia382022
113Tunesien382022
116Antigua og Barbuda362022
117Jordan352022
118Maldiverne342022
118Singapore342022
120Aserbajdsjan322022
120Fiji322022
122Trinidad og Tobago302022
123Letland292022
124Armenien272022
124Costa Rica272022
124Usbekistan272022
127Egypten242022
128New Zealand232022
129Georgien222022
129Sri Lanka222022
129San Marino222022
132Iran212022
132Syrien212022
132Tyrkiet212022
135Uruguay202022
135USA202022
137Moldova192022
138Kina182022
139Andorra172022
139De palæstinensiske områder172022
141Portugal162022
141Ukraine162022
143Canada152022
143Storbritannien152022
143Libanon152022
143Slovenien152022
147Ungarn142022
147Kasakhstan142022
147Serbien142022
147Tadsjikistan142022
151Montenegro132022
151Oman132022
151Rumænien132022
151Rusland132022
155Bosnien-Hercegovina122022
155Chile122022
157Belgien112022
158Bulgarien102022
158Grækenland102022
158Italien102022
158Malta102022
162Frankrig92022
162Litauen92022
162Saudi-Arabien92022
165Albanien82022
165Finland82022
165Kuwait82022
165Qatar82022
169Østrig72022
169Estland72022
169Irland72022
169Sydkorea72022
173Danmark62022
173Kroatien62022
173Luxembourg62022
176Bahrain52022
176Island52022
176Japan52022
176Monaco52022
176Slovakiet52022
176Sverige52022
176Turkmenistan52022
183Australien42022
183Schweiz42022
183Tyskland42022
183Spanien42022
183Nederlandene42022
188Tjekkiet32022
188Israel32022
188Nordmakedonien32022
188Norge32022
192De Forenede Arabiske Emirater22022
192Polen22022
194Belarus12022

Sådan fungerer denne rangordning

For årlige statistikker er standarden det nyeste år, der dækker mindst 70 % af den maksimalt tilgængelige landedækning, og mindst 20 økonomier, hvor det er muligt. En rangordning bruger en års- eller rapportudgave; manglende observationer erstattes ikke med endnu et år. Nyere år med lavere dækning kan vælges.

Forsætlige mordrater og fredsscore rangerer fra lavest til højest; andre indikatorer rangerer fra højeste til laveste. Rangeringer bruger originale værdier og konkurrencerangering for uafgjort, f.eks. 1, 2, 2, 4. Filtrering eller ændring af visningsrækkefølgen genberegner ikke globale rangeringer. Højere værdier er ikke nødvendigvis bedre.

Statistik afspejler det offentlige kilde-øjebliksbillede, ikke live-målinger. Nogle serier er modellerede estimater eller flerårige gennemsnit. Se originale metadata.

Ingen observation (23)

Amerikansk Samoa · Aruba · Bermuda · Caymanøerne · Curaçao · De Amerikanske Jomfruøer · De Britiske Jomfruøer · Fransk Polynesien · Færøerne · Gibraltar · Grønland · Guam · Isle of Man · Kanaløerne · Kosovo · Liechtenstein · Nordmarianerne · Ny Kaledonien · SAR Hongkong · SAR Macao · Saint Martin · Sint Maarten · Turks- og Caicosøerne

Kilde og definition

Indikatordefinition
Modellerede mødredødsfald pr. 100.000 levendefødte.
Enhed
pr. 100.000 fødsler
Kilde og definition
World Bank · SH.STA.MMRT
Åben originalkilde ↗
Oprindelige metadata
Maternal mortality ratio is the number of women who die from pregnancy-related causes while pregnant or within 42 days of pregnancy termination per 100,000 live births. The data are estimated with a regression model using information on the proportion of maternal deaths among non-AIDS deaths in women ages 15-49, fertility, birth attendants, and GDP measured using purchasing power parities (PPPs).

{
  "id": "SH.STA.MMRT",
  "name": "Maternal mortality ratio (modeled estimate, per 100,000 live births)",
  "unit": "",
  "source": {
    "id": "2",
    "value": "World Development Indicators"
  },
  "sourceNote": "Maternal mortality ratio is the number of women who die from pregnancy-related causes while pregnant or within 42 days of pregnancy termination per 100,000 live births. The data are estimated with a regression model using information on the proportion of maternal deaths among non-AIDS deaths in women ages 15-49, fertility, birth attendants, and GDP measured using purchasing power parities (PPPs).",
  "sourceOrganization": "Trends in Maternal Mortality, World Health Organization (WHO), uri: https://www.who.int/news/item/23-02-2023-a-woman-dies-every-two-minutes-due-to-pregnancy-or-childbirth--un-agencies;\nUN Children's Fund (UNICEF), note: Trends in Maternal Mortality;\nUN Population Fund (UNFPA), note: Trends in Maternal Mortality;\nWorld Bank Group (WBG), note: Trends in Maternal Mortality",
  "topics": [
    {
      "id": "8",
      "value": "Health "
    },
    {
      "id": "17",
      "value": "Gender"
    },
    {
      "id": "2",
      "value": "Aid Effectiveness "
    }
  ]
}