Clasamentul mondial / EXPLORATOR DE DATE

INDEXUL GLOBAL #055

Mortalitatea maternă2022

Decese materne modelate la 100.000 de născuţi vii.

World Bank
An de clasare comparabil2023Ultimul an publicat: 2023
Economii cu date disponibile194 / 217Nicio observaţie: 23
Țara sau teritoriul de pe primul locNigeria1.016 la 100.000 de naşteri

Top 10

la 100.000 de naşteri · 2022

Clasament complet

Descărcați CSV ↓
Mortalitatea maternă · 2022 · la 100.000 de naşteri
ClasamentȚara/teritoriuValoare (la 100.000 de naşteri)Anul
01Nigeria1.0162022
02Republica Centrafricană8412022
03Ciad7752022
04Sudanul de Sud7042022
05Liberia6342022
06Somalia6222022
07Afganistan5512022
08Benin5472022
09Guineea-Bissau5392022
10Guineea5002022
11Lesotho4772022
12Congo - Kinshasa4562022
13Madagascar4392022
14Burundi4122022
15Côte d’Ivoire4092022
16Mauritania3852022
17Mali3812022
18Sierra Leone3702022
19Zimbabwe3682022
20Gambia3652022
21Togo3622022
22Niger3612022
23Haiti3312022
24Nauru3172022
25Burkina Faso3162022
26Eritreea3012022
27Camerun2762022
28Sudan2632022
29Congo - Brazzaville2412022
30Ghana2392022
30Malawi2392022
32Timor-Leste2352022
33Rwanda2342022
34Senegal2282022
35Tuvalu2202022
36Venezuela2192022
37Gabon2162022
38Etiopia2072022
39Myanmar (Birmania)1932022
40Papua-Noua Guinee1892022
41Comore1862022
42Angola1852022
43Uganda1842022
44Guineea Ecuatorială1832022
45Djibouti1742022
45Insulele Marshall1742022
47Bolivia1642022
48Pakistan1602022
49Cambodgia1592022
50Kenya1552022
51Tanzania1522022
52Indonezia1482022
53Micronezia1442022
54Nepal1392022
55Jamaica1382022
56Bangladesh1312022
57Africa de Sud1292022
58Namibia1272022
59Insulele Solomon1262022
60Yemen1252022
61Republica Dominicană1242022
62Palau1212022
63Botswana1202022
63Laos1202022
65Eswatini1122022
65Thailanda1122022
67Belize1102022
67Samoa1102022
69Vanuatu1052022
70Brazilia1042022
70Mozambic1042022
72Saint Kitts și Nevis992022
73Guatemala972022
74Filipine922022
75India902022
76Seychelles892022
76Zambia892022
78Brunei882022
78Suriname882022
80Kiribati862022
81Guyana832022
82São Tomé și Príncipe822022
83Peru812022
84Bahamas802022
85Paraguay782022
86Columbia742022
87Tonga722022
88Maroc712022
89Ecuador692022
90Coreea de Nord672022
91Algeria642022
92Mauritius612022
92Nicaragua612022
94Libia602022
95Irak592022
96Saint Vincent și Grenadinele562022
97Puerto Rico552022
98Cipru532022
99Grenada502022
100Bhutan492022
100Vietnam492022
102Honduras482022
102Sfânta Lucia482022
104Mexic452022
105Dominica442022
105Kârgâzstan442022
107Capul Verde422022
108Cuba412022
108Mongolia412022
110Panama402022
111Argentina392022
111El Salvador392022
113Barbados382022
113Malaysia382022
113Tunisia382022
116Antigua și Barbuda362022
117Iordania352022
118Maldive342022
118Singapore342022
120Azerbaidjan322022
120Fiji322022
122Trinidad și Tobago302022
123Letonia292022
124Armenia272022
124Costa Rica272022
124Uzbekistan272022
127Egipt242022
128Noua Zeelandă232022
129Georgia222022
129Sri Lanka222022
129San Marino222022
132Iran212022
132Siria212022
132Turcia212022
135Uruguay202022
135Statele Unite ale Americii202022
137Republica Moldova192022
138China182022
139Andorra172022
139Teritoriile Palestiniene172022
141Portugalia162022
141Ucraina162022
143Canada152022
143Regatul Unit152022
143Liban152022
143Slovenia152022
147Ungaria142022
147Kazahstan142022
147Serbia142022
147Tadjikistan142022
151Muntenegru132022
151Oman132022
151România132022
151Rusia132022
155Bosnia și Herțegovina122022
155Chile122022
157Belgia112022
158Bulgaria102022
158Grecia102022
158Italia102022
158Malta102022
162Franța92022
162Lituania92022
162Arabia Saudită92022
165Albania82022
165Finlanda82022
165Kuweit82022
165Qatar82022
169Austria72022
169Estonia72022
169Irlanda72022
169Coreea de Sud72022
173Danemarca62022
173Croația62022
173Luxemburg62022
176Bahrain52022
176Islanda52022
176Japonia52022
176Monaco52022
176Slovacia52022
176Suedia52022
176Turkmenistan52022
183Australia42022
183Elveția42022
183Germania42022
183Spania42022
183Țările de Jos42022
188Cehia32022
188Israel32022
188Macedonia de Nord32022
188Norvegia32022
192Emiratele Arabe Unite22022
192Polonia22022
194Belarus12022

Cum funcționează acest clasament

Pentru statisticile anuale, valoarea implicită este cel mai nou an care acoperă cel puțin 70% din acoperirea maximă disponibilă a țării și cel puțin 20 de economii acolo unde este posibil. Un clasament folosește o ediție de un an sau un raport; observațiile lipsă nu sunt înlocuite cu încă un an. Pot fi selectați ani mai noi cu acoperire mai mică.

Ratele de omucidere intenţionate şi scorurile de pace sunt clasate de la cel mai mic la cel mai mare; alți indicatori se clasează de la cel mai mare la cel mai mic. Clasamentele folosesc valorile originale și clasamentul competiției pentru egalități, de exemplu 1, 2, 2, 4. Filtrarea sau modificarea ordinii de afișare nu recalculează pozițiile globale. Valorile mai mari nu sunt neapărat mai bune.

Statisticile reflectă instantaneul sursei publice, nu măsurătorile în direct. Unele serii sunt estimări modelate sau medii multianuale. Vedeți metadatele originale.

Nicio observaţie (23)

Aruba · Bermuda · Curaçao · Gibraltar · Groenlanda · Guam · Insula Man · Insulele Canalului · Insulele Cayman · Insulele Feroe · Insulele Mariane de Nord · Insulele Turks și Caicos · Insulele Virgine Americane · Insulele Virgine Britanice · Kosovo · Liechtenstein · Noua Caledonie · Polinezia Franceză · R.A.S. Hong Kong, China · R.A.S. Macao, China · Samoa Americană · Sfântul Martin · Sint-Maarten

Sursă și definiție

Definirea indicatorului
Decese materne modelate la 100.000 de născuţi vii.
Unitate
la 100.000 de naşteri
Sursă și definiție
World Bank · SH.STA.MMRT
Deschide sursa originală ↗
Metadate originale
Maternal mortality ratio is the number of women who die from pregnancy-related causes while pregnant or within 42 days of pregnancy termination per 100,000 live births. The data are estimated with a regression model using information on the proportion of maternal deaths among non-AIDS deaths in women ages 15-49, fertility, birth attendants, and GDP measured using purchasing power parities (PPPs).

{
  "id": "SH.STA.MMRT",
  "name": "Maternal mortality ratio (modeled estimate, per 100,000 live births)",
  "unit": "",
  "source": {
    "id": "2",
    "value": "World Development Indicators"
  },
  "sourceNote": "Maternal mortality ratio is the number of women who die from pregnancy-related causes while pregnant or within 42 days of pregnancy termination per 100,000 live births. The data are estimated with a regression model using information on the proportion of maternal deaths among non-AIDS deaths in women ages 15-49, fertility, birth attendants, and GDP measured using purchasing power parities (PPPs).",
  "sourceOrganization": "Trends in Maternal Mortality, World Health Organization (WHO), uri: https://www.who.int/news/item/23-02-2023-a-woman-dies-every-two-minutes-due-to-pregnancy-or-childbirth--un-agencies;\nUN Children's Fund (UNICEF), note: Trends in Maternal Mortality;\nUN Population Fund (UNFPA), note: Trends in Maternal Mortality;\nWorld Bank Group (WBG), note: Trends in Maternal Mortality",
  "topics": [
    {
      "id": "8",
      "value": "Health "
    },
    {
      "id": "17",
      "value": "Gender"
    },
    {
      "id": "2",
      "value": "Aid Effectiveness "
    }
  ]
}