Verdensrangliste / UDFORSK DATA

DET GLOBALE INDEKS #055

Mødredødelighed2020

Modellerede mødredødsfald pr. 100.000 levendefødte.

World Bank
Sammenlignelig rangeringsår2023Seneste udgivelsesår: 2023
Økonomier med data194 / 217Ingen observation: 23
Land eller territorium på førstepladsenDen Centralafrikanske Republik1.296 pr. 100.000 fødsler

Top 10

pr. 100.000 fødsler · 2020

Fuldstændig rangering

Hent CSV ↓
Mødredødelighed · 2020 · pr. 100.000 fødsler
RangLand/områdeVærdi (pr. 100.000 fødsler)Årgang
01Den Centralafrikanske Republik1.2962020
02Nigeria1.0652020
03Tchad8772020
04Sydsudan7292020
05Liberia6642020
06Somalia6552020
07Afghanistan6342020
08Guinea-Bissau6032020
09Benin5782020
10Lesotho5292020
11Guinea5282020
12Congo-Kinshasa4892020
13Elfenbenskysten4472020
13Madagaskar4472020
15Burundi4412020
16Sierra Leone4222020
17Mauretanien4132020
18Mali4052020
19Gambia4002020
20Togo3982020
21Niger3882020
22Zimbabwe3802020
23Haiti3462020
24Burkina Faso3342020
24Eritrea3342020
26Cameroun3162020
27Nauru3092020
28Sudan2732020
29Timor-Leste2572020
30Malawi2562020
31Ghana2532020
32Rwanda2522020
32Senegal2522020
34Congo-Brazzaville2472020
35Etiopien2442020
36Bolivia2182020
37Uganda2092020
38Venezuela2072020
39Tuvalu2062020
40Comorerne1982020
40Myanmar (Burma)1982020
42Ækvatorialguinea1962020
43Angola1952020
44Gabon1942020
44Papua Ny Guinea1942020
46Djibouti1922020
47Indonesien1842020
47Kenya1842020
49Marshalløerne1782020
49Pakistan1782020
51Cambodja1642020
52Tanzania1602020
53Nepal1532020
54Bangladesh1522020
55Mikronesien1502020
56Namibia1432020
57Yemen1352020
58Laos1322020
59Salomonøerne1312020
60Jamaica1262020
61Mozambique1232020
62Den Dominikanske Republik1212020
63Sydafrika1182020
64Palau1172020
65Samoa1142020
66Guyana1092020
67Vanuatu1072020
68Guatemala1022020
68Eswatini1022020
70Indien1012020
71Zambia992020
72Botswana982020
73Algeriet972020
74Colombia942020
74Surinam942020
76São Tomé og Príncipe922020
77Ecuador912020
78Kiribati892020
79Belize882020
79Filippinerne882020
81Cypern872020
81Nicaragua872020
83Brasilien852020
84Bahamas842020
85Marokko812020
86Saint Kitts og Nevis802020
87Peru752020
88Panama742020
88Tonga742020
90Libyen712020
91Paraguay692020
92Nordkorea662020
93Irak632020
94Mexico612020
95Mauritius582020
96Honduras572020
96Saint Vincent og Grenadinerne572020
98Kap Verde562020
99Kirgisistan552020
100Bhutan512020
100Grenada512020
100Seychellerne512020
100Vietnam512020
104Andorra482020
104Maldiverne482020
104El Salvador482020
107Dominica472020
107Mongoliet472020
109San Marino462020
110Armenien432020
110Saint Lucia432020
112Jordan412020
113Argentina402020
113Cuba402020
113Tunesien402020
116Barbados392020
116Brunei392020
118Thailand362020
119Antigua og Barbuda352020
119Trinidad og Tobago352020
121Costa Rica342020
121Fiji342020
121Iran342020
124Kuwait332020
125Oman322020
126Egypten312020
127Georgien302020
128Moldova292020
128Malaysia292020
128Usbekistan292020
131Libanon272020
132Tadsjikistan252020
133Monaco242020
134Sri Lanka232020
134Syrien232020
136USA222020
137Aserbajdsjan212020
137Letland212020
139Kina202020
139De palæstinensiske områder202020
139Uruguay202020
142Rusland192020
142Tyrkiet192020
144Ungarn182020
144Kasakhstan182020
144Ukraine182020
147Canada172020
148Rumænien162020
148Serbien162020
150Montenegro152020
151Storbritannien142020
151Portugal142020
153Singapore132020
154Chile122020
154Island122020
154Sydkorea122020
154Slovenien122020
158Puerto Rico112020
158Saudi-Arabien112020
160Malta102020
161Bulgarien92020
161Finland92020
161Frankrig92020
164Italien82020
164Litauen82020
164New Zealand82020
167Albanien72020
167Bahrain72020
167Bosnien-Hercegovina72020
167Grækenland72020
167Nordmakedonien72020
172De Forenede Arabiske Emirater62020
172Østrig62020
172Estland62020
172Irland62020
172Luxembourg62020
172Qatar62020
178Australien52020
178Schweiz52020
178Kroatien52020
178Sverige52020
178Turkmenistan52020
183Belgien42020
183Tyskland42020
183Danmark42020
183Spanien42020
183Japan42020
183Nederlandene42020
183Slovakiet42020
190Tjekkiet32020
190Israel32020
190Polen32020
193Belarus22020
193Norge22020

Sådan fungerer denne rangordning

For årlige statistikker er standarden det nyeste år, der dækker mindst 70 % af den maksimalt tilgængelige landedækning, og mindst 20 økonomier, hvor det er muligt. En rangordning bruger en års- eller rapportudgave; manglende observationer erstattes ikke med endnu et år. Nyere år med lavere dækning kan vælges.

Forsætlige mordrater og fredsscore rangerer fra lavest til højest; andre indikatorer rangerer fra højeste til laveste. Rangeringer bruger originale værdier og konkurrencerangering for uafgjort, f.eks. 1, 2, 2, 4. Filtrering eller ændring af visningsrækkefølgen genberegner ikke globale rangeringer. Højere værdier er ikke nødvendigvis bedre.

Statistik afspejler det offentlige kilde-øjebliksbillede, ikke live-målinger. Nogle serier er modellerede estimater eller flerårige gennemsnit. Se originale metadata.

Ingen observation (23)

Amerikansk Samoa · Aruba · Bermuda · Caymanøerne · Curaçao · De Amerikanske Jomfruøer · De Britiske Jomfruøer · Fransk Polynesien · Færøerne · Gibraltar · Grønland · Guam · Isle of Man · Kanaløerne · Kosovo · Liechtenstein · Nordmarianerne · Ny Kaledonien · SAR Hongkong · SAR Macao · Saint Martin · Sint Maarten · Turks- og Caicosøerne

Kilde og definition

Indikatordefinition
Modellerede mødredødsfald pr. 100.000 levendefødte.
Enhed
pr. 100.000 fødsler
Kilde og definition
World Bank · SH.STA.MMRT
Åben originalkilde ↗
Oprindelige metadata
Maternal mortality ratio is the number of women who die from pregnancy-related causes while pregnant or within 42 days of pregnancy termination per 100,000 live births. The data are estimated with a regression model using information on the proportion of maternal deaths among non-AIDS deaths in women ages 15-49, fertility, birth attendants, and GDP measured using purchasing power parities (PPPs).

{
  "id": "SH.STA.MMRT",
  "name": "Maternal mortality ratio (modeled estimate, per 100,000 live births)",
  "unit": "",
  "source": {
    "id": "2",
    "value": "World Development Indicators"
  },
  "sourceNote": "Maternal mortality ratio is the number of women who die from pregnancy-related causes while pregnant or within 42 days of pregnancy termination per 100,000 live births. The data are estimated with a regression model using information on the proportion of maternal deaths among non-AIDS deaths in women ages 15-49, fertility, birth attendants, and GDP measured using purchasing power parities (PPPs).",
  "sourceOrganization": "Trends in Maternal Mortality, World Health Organization (WHO), uri: https://www.who.int/news/item/23-02-2023-a-woman-dies-every-two-minutes-due-to-pregnancy-or-childbirth--un-agencies;\nUN Children's Fund (UNICEF), note: Trends in Maternal Mortality;\nUN Population Fund (UNFPA), note: Trends in Maternal Mortality;\nWorld Bank Group (WBG), note: Trends in Maternal Mortality",
  "topics": [
    {
      "id": "8",
      "value": "Health "
    },
    {
      "id": "17",
      "value": "Gender"
    },
    {
      "id": "2",
      "value": "Aid Effectiveness "
    }
  ]
}