Verdensrangliste / UDFORSK DATA

DET GLOBALE INDEKS #055

Mødredødelighed2018

Modellerede mødredødsfald pr. 100.000 levendefødte.

World Bank
Sammenlignelig rangeringsår2023Seneste udgivelsesår: 2023
Økonomier med data194 / 217Ingen observation: 23
Land eller territorium på førstepladsenNigeria1.118 pr. 100.000 fødsler

Top 10

pr. 100.000 fødsler · 2018

Fuldstændig rangering

Hent CSV ↓
Mødredødelighed · 2018 · pr. 100.000 fødsler
RangLand/områdeVærdi (pr. 100.000 fødsler)Årgang
01Nigeria1.1182018
02Tchad1.0202018
03Sydsudan9132018
04Den Centralafrikanske Republik8812018
05Somalia7272018
06Liberia7072018
07Afghanistan6292018
08Benin5852018
08Guinea-Bissau5852018
10Guinea5602018
11Congo-Kinshasa5082018
12Lesotho4912018
12Sierra Leone4912018
14Madagaskar4662018
15Burundi4642018
16Gambia4502018
17Elfenbenskysten4492018
18Mauretanien4372018
19Togo4352018
20Mali4342018
21Niger4202018
22Zimbabwe3862018
23Eritrea3632018
24Haiti3582018
25Cameroun3542018
26Tanzania3192018
27Senegal3052018
28Etiopien2972018
29Burkina Faso2862018
30Ghana2762018
31Nauru2692018
31Rwanda2692018
33Sudan2682018
34Malawi2672018
35Congo-Brazzaville2592018
36Timor-Leste2512018
37Uganda2322018
38Comorerne2092018
39Angola2082018
40Papua Ny Guinea2052018
40Venezuela2052018
42Ækvatorialguinea2042018
43Myanmar (Burma)2012018
44Djibouti1992018
45Namibia1982018
46Kenya1832018
46Nepal1832018
48Pakistan1782018
49Gabon1762018
50Bangladesh1682018
50Indonesien1682018
52Marshalløerne1672018
53Mikronesien1632018
54Mozambique1592018
55Bolivia1572018
56Tuvalu1532018
57Cambodja1512018
58Laos1452018
59Salomonøerne1362018
60Yemen1342018
61Eswatini1332018
62Sydafrika1282018
63Zambia1172018
64Jamaica1122018
65Samoa1102018
66Vanuatu1082018
67Den Dominikanske Republik1072018
67Guatemala1072018
67Indien1072018
70Guyana1052018
71Surinam1012018
72São Tomé og Príncipe1002018
73Botswana992018
74Filippinerne922018
75Kiribati872018
76Marokko832018
77Bahamas822018
77Palau822018
79Saint Kitts og Nevis782018
80Irak762018
81Algeriet752018
82Tonga742018
83Nordkorea692018
84Colombia672018
84Mauritius672018
84Nicaragua672018
87Libyen662018
87Peru662018
89Brasilien622018
90Ecuador612018
91Belize602018
92Paraguay582018
93Saint Vincent og Grenadinerne562018
94Bhutan552018
95Trinidad og Tobago532018
95Vietnam532018
97Honduras522018
98Kirgisistan492018
98Seychellerne492018
100Grenada462018
101Mongoliet452018
102Mexico442018
103Kap Verde432018
103Dominica432018
103Panama432018
103El Salvador432018
107Saint Lucia412018
108Maldiverne402018
109Brunei392018
109Cuba392018
111Argentina382018
111Tunesien382018
113Barbados372018
114Jordan362018
115Fiji352018
116Thailand342018
117Antigua og Barbuda312018
118Malaysia292018
118Usbekistan292018
120Costa Rica282018
121Armenien242018
121Georgien242018
123Letland232018
124Kina222018
125Aserbajdsjan212018
125Sri Lanka212018
125Syrien212018
128Egypten202018
128Moldova202018
130Iran192018
130De palæstinensiske områder192018
132USA182018
133Tyrkiet172018
134Bahrain162018
134Tadsjikistan162018
134Ukraine162018
134Uruguay162018
138Libanon152018
138Rumænien152018
140Ungarn142018
140Oman142018
140Puerto Rico142018
140Portugal142018
144Canada132018
144Cypern132018
146Rusland122018
146Serbien122018
148Andorra112018
148Chile112018
148Kasakhstan112018
151Frankrig92018
151Storbritannien92018
151Litauen92018
151Luxembourg92018
151Malta92018
156Finland82018
156Kuwait82018
156Saudi-Arabien82018
156Singapore82018
160Albanien72018
160Østrig72018
160Bulgarien72018
160Bosnien-Hercegovina72018
160Italien72018
160Montenegro72018
160New Zealand72018
160San Marino72018
168Schweiz62018
168Monaco62018
170Australien52018
170Belgien52018
170Danmark52018
170Estland52018
170Grækenland52018
170Irland52018
170Japan52018
170Sydkorea52018
170Nederlandene52018
170Qatar52018
170Slovakiet52018
170Sverige52018
170Turkmenistan52018
183Tyskland42018
183Island42018
183Slovenien42018
186De Forenede Arabiske Emirater32018
186Tjekkiet32018
186Spanien32018
186Kroatien32018
186Israel32018
186Nordmakedonien32018
192Norge22018
192Polen22018
194Belarus12018

Sådan fungerer denne rangordning

For årlige statistikker er standarden det nyeste år, der dækker mindst 70 % af den maksimalt tilgængelige landedækning, og mindst 20 økonomier, hvor det er muligt. En rangordning bruger en års- eller rapportudgave; manglende observationer erstattes ikke med endnu et år. Nyere år med lavere dækning kan vælges.

Forsætlige mordrater og fredsscore rangerer fra lavest til højest; andre indikatorer rangerer fra højeste til laveste. Rangeringer bruger originale værdier og konkurrencerangering for uafgjort, f.eks. 1, 2, 2, 4. Filtrering eller ændring af visningsrækkefølgen genberegner ikke globale rangeringer. Højere værdier er ikke nødvendigvis bedre.

Statistik afspejler det offentlige kilde-øjebliksbillede, ikke live-målinger. Nogle serier er modellerede estimater eller flerårige gennemsnit. Se originale metadata.

Ingen observation (23)

Amerikansk Samoa · Aruba · Bermuda · Caymanøerne · Curaçao · De Amerikanske Jomfruøer · De Britiske Jomfruøer · Fransk Polynesien · Færøerne · Gibraltar · Grønland · Guam · Isle of Man · Kanaløerne · Kosovo · Liechtenstein · Nordmarianerne · Ny Kaledonien · SAR Hongkong · SAR Macao · Saint Martin · Sint Maarten · Turks- og Caicosøerne

Kilde og definition

Indikatordefinition
Modellerede mødredødsfald pr. 100.000 levendefødte.
Enhed
pr. 100.000 fødsler
Kilde og definition
World Bank · SH.STA.MMRT
Åben originalkilde ↗
Oprindelige metadata
Maternal mortality ratio is the number of women who die from pregnancy-related causes while pregnant or within 42 days of pregnancy termination per 100,000 live births. The data are estimated with a regression model using information on the proportion of maternal deaths among non-AIDS deaths in women ages 15-49, fertility, birth attendants, and GDP measured using purchasing power parities (PPPs).

{
  "id": "SH.STA.MMRT",
  "name": "Maternal mortality ratio (modeled estimate, per 100,000 live births)",
  "unit": "",
  "source": {
    "id": "2",
    "value": "World Development Indicators"
  },
  "sourceNote": "Maternal mortality ratio is the number of women who die from pregnancy-related causes while pregnant or within 42 days of pregnancy termination per 100,000 live births. The data are estimated with a regression model using information on the proportion of maternal deaths among non-AIDS deaths in women ages 15-49, fertility, birth attendants, and GDP measured using purchasing power parities (PPPs).",
  "sourceOrganization": "Trends in Maternal Mortality, World Health Organization (WHO), uri: https://www.who.int/news/item/23-02-2023-a-woman-dies-every-two-minutes-due-to-pregnancy-or-childbirth--un-agencies;\nUN Children's Fund (UNICEF), note: Trends in Maternal Mortality;\nUN Population Fund (UNFPA), note: Trends in Maternal Mortality;\nWorld Bank Group (WBG), note: Trends in Maternal Mortality",
  "topics": [
    {
      "id": "8",
      "value": "Health "
    },
    {
      "id": "17",
      "value": "Gender"
    },
    {
      "id": "2",
      "value": "Aid Effectiveness "
    }
  ]
}