Dünya sıralaması / VERİ KEŞFİ

KÜRESEL ENDEKS #055

Anne ölümü2018

100.000 canlı doğum başına anne ölümlerinin modellenmesi.

World Bank
Karşılaştırılabilir sıralama yılı2023En son yayınlandığı yıl: 2023
Verisi bulunan ekonomiler194 / 217Gözlem yok: 23
İlk sıradaki ülke veya bölgeNijerya1.118 100.000 doğumda

İlk 10

100.000 doğumda · 2018

Sıralamayı tamamla

CSV'yi indir ↓
Anne ölümü · 2018 · 100.000 doğumda
SıraÜlke / bölgeDeğer (100.000 doğumda)Yıl
01Nijerya1.1182018
02Çad1.0202018
03Güney Sudan9132018
04Orta Afrika Cumhuriyeti8812018
05Somali7272018
06Liberya7072018
07Afganistan6292018
08Benin5852018
08Gine-Bissau5852018
10Gine5602018
11Kongo - Kinşasa5082018
12Lesotho4912018
12Sierra Leone4912018
14Madagaskar4662018
15Burundi4642018
16Gambiya4502018
17Côte d’Ivoire4492018
18Moritanya4372018
19Togo4352018
20Mali4342018
21Nijer4202018
22Zimbabve3862018
23Eritre3632018
24Haiti3582018
25Kamerun3542018
26Tanzanya3192018
27Senegal3052018
28Etiyopya2972018
29Burkina Faso2862018
30Gana2762018
31Nauru2692018
31Ruanda2692018
33Sudan2682018
34Malavi2672018
35Kongo - Brazavil2592018
36Timor-Leste2512018
37Uganda2322018
38Komorlar2092018
39Angola2082018
40Papua Yeni Gine2052018
40Venezuela2052018
42Ekvator Ginesi2042018
43Myanmar (Burma)2012018
44Cibuti1992018
45Namibya1982018
46Kenya1832018
46Nepal1832018
48Pakistan1782018
49Gabon1762018
50Bangladeş1682018
50Endonezya1682018
52Marshall Adaları1672018
53Mikronezya1632018
54Mozambik1592018
55Bolivya1572018
56Tuvalu1532018
57Kamboçya1512018
58Laos1452018
59Solomon Adaları1362018
60Yemen1342018
61Esvatini1332018
62Güney Afrika1282018
63Zambiya1172018
64Jamaika1122018
65Samoa1102018
66Vanuatu1082018
67Dominik Cumhuriyeti1072018
67Guatemala1072018
67Hindistan1072018
70Guyana1052018
71Surinam1012018
72Sao Tome ve Principe1002018
73Botsvana992018
74Filipinler922018
75Kiribati872018
76Fas832018
77Bahamalar822018
77Palau822018
79Saint Kitts ve Nevis782018
80Irak762018
81Cezayir752018
82Tonga742018
83Kuzey Kore692018
84Kolombiya672018
84Mauritius672018
84Nikaragua672018
87Libya662018
87Peru662018
89Brezilya622018
90Ekvador612018
91Belize602018
92Paraguay582018
93Saint Vincent ve Grenadinler562018
94Butan552018
95Trinidad ve Tobago532018
95Vietnam532018
97Honduras522018
98Kırgızistan492018
98Seyşeller492018
100Grenada462018
101Moğolistan452018
102Meksika442018
103Cabo Verde432018
103Dominika432018
103Panama432018
103El Salvador432018
107Saint Lucia412018
108Maldivler402018
109Brunei392018
109Küba392018
111Arjantin382018
111Tunus382018
113Barbados372018
114Ürdün362018
115Fiji352018
116Tayland342018
117Antigua ve Barbuda312018
118Malezya292018
118Özbekistan292018
120Kosta Rika282018
121Ermenistan242018
121Gürcistan242018
123Letonya232018
124Çin222018
125Azerbaycan212018
125Sri Lanka212018
125Suriye212018
128Mısır202018
128Moldova202018
130İran192018
130Filistin Bölgeleri192018
132Amerika Birleşik Devletleri182018
133Türkiye172018
134Bahreyn162018
134Tacikistan162018
134Ukrayna162018
134Uruguay162018
138Lübnan152018
138Romanya152018
140Macaristan142018
140Umman142018
140Porto Riko142018
140Portekiz142018
144Kanada132018
144Kıbrıs132018
146Rusya122018
146Sırbistan122018
148Andorra112018
148Şili112018
148Kazakistan112018
151Fransa92018
151Birleşik Krallık92018
151Litvanya92018
151Lüksemburg92018
151Malta92018
156Finlandiya82018
156Kuveyt82018
156Suudi Arabistan82018
156Singapur82018
160Arnavutluk72018
160Avusturya72018
160Bulgaristan72018
160Bosna-Hersek72018
160İtalya72018
160Karadağ72018
160Yeni Zelanda72018
160San Marino72018
168İsviçre62018
168Monako62018
170Avustralya52018
170Belçika52018
170Danimarka52018
170Estonya52018
170Yunanistan52018
170İrlanda52018
170Japonya52018
170Güney Kore52018
170Hollanda52018
170Katar52018
170Slovakya52018
170İsveç52018
170Türkmenistan52018
183Almanya42018
183İzlanda42018
183Slovenya42018
186Birleşik Arap Emirlikleri32018
186Çekya32018
186İspanya32018
186Hırvatistan32018
186İsrail32018
186Kuzey Makedonya32018
192Norveç22018
192Polonya22018
194Belarus12018

Bu sıralama nasıl çalışır?

Yıllık istatistiklerde, veri bulunan ülke sayısının mevcut yıllardaki en yüksek sayının en az %70’ine ulaştığı ve mümkünse en az 20 ekonomiyi kapsayan en yeni yıl varsayılan olarak gösterilir. Her sıralama aynı yılı veya aynı rapor sürümünü kullanır. Eksik değerler başka yılların verileriyle doldurulmaz. Daha az ülkeyi kapsayan daha yeni yıllar da seçilebilir.

Kasıtlı cinayet oranları ve barış puanları en düşükten en yükseğe doğru sıralanır; diğer göstergeler en yüksekten en düşüğe doğru sıralanır. Sıralamalar, eşitlikler için orijinal değerleri ve rekabet sıralamasını kullanır; örneğin 1, 2, 2, 4. Görüntüleme sırasını filtrelemek veya değiştirmek, genel sıralamaları yeniden hesaplamaz. Daha yüksek değerler mutlaka daha iyi anlamına gelmez.

İstatistikler, canlı ölçümleri değil, kamu kaynağının anlık görüntüsünü yansıtmaktadır. Bazı seriler modellenmiş tahminler veya çok yıllı ortalamalardır. Orijinal meta verilere bakın.

Gözlem yok (23)

ABD Virjin Adaları · Amerikan Samoası · Aruba · Bermuda · Britanya Virjin Adaları · Cayman Adaları · Cebelitarık · Curaçao · Faroe Adaları · Fransız Polinezyası · Grönland · Guam · Kosova · Kuzey Mariana Adaları · Liechtenstein · Man Adası · Manş Adaları · Saint Martin · Sint Maarten · Turks ve Caicos Adaları · Yeni Kaledonya · Çin Hong Kong ÖİB · Çin Makao ÖİB

Kaynak ve tanım

Gösterge tanımı
100.000 canlı doğum başına anne ölümlerinin modellenmesi.
Birim
100.000 doğumda
Kaynak ve tanım
World Bank · SH.STA.MMRT
Orijinal kaynağı aç ↗
Orijinal meta veriler
Maternal mortality ratio is the number of women who die from pregnancy-related causes while pregnant or within 42 days of pregnancy termination per 100,000 live births. The data are estimated with a regression model using information on the proportion of maternal deaths among non-AIDS deaths in women ages 15-49, fertility, birth attendants, and GDP measured using purchasing power parities (PPPs).

{
  "id": "SH.STA.MMRT",
  "name": "Maternal mortality ratio (modeled estimate, per 100,000 live births)",
  "unit": "",
  "source": {
    "id": "2",
    "value": "World Development Indicators"
  },
  "sourceNote": "Maternal mortality ratio is the number of women who die from pregnancy-related causes while pregnant or within 42 days of pregnancy termination per 100,000 live births. The data are estimated with a regression model using information on the proportion of maternal deaths among non-AIDS deaths in women ages 15-49, fertility, birth attendants, and GDP measured using purchasing power parities (PPPs).",
  "sourceOrganization": "Trends in Maternal Mortality, World Health Organization (WHO), uri: https://www.who.int/news/item/23-02-2023-a-woman-dies-every-two-minutes-due-to-pregnancy-or-childbirth--un-agencies;\nUN Children's Fund (UNICEF), note: Trends in Maternal Mortality;\nUN Population Fund (UNFPA), note: Trends in Maternal Mortality;\nWorld Bank Group (WBG), note: Trends in Maternal Mortality",
  "topics": [
    {
      "id": "8",
      "value": "Health "
    },
    {
      "id": "17",
      "value": "Gender"
    },
    {
      "id": "2",
      "value": "Aid Effectiveness "
    }
  ]
}